Ana Sayfa » Köşe Yazısı » İsmail Kaya

 
 
İsmail Kaya

Acıları sanalda paylaşmakla yetinmek / Köşe Yazısı - İsmail Kaya

İsmail Kaya

  

Bölgemiz, ülkemiz  ve  dünya’da gelişen olaylara artık  bize  çok yakın. Dünyanın diğer  ucunda bile  meydana gelen olumsuz  ve üzücü  hadiseler anlık  olarak  teknolojinin sayesinde  bize  ulaşmakta.

Gelişmek için teknoloji sayesinde kabuğunu kırılan içekapanıklık gerini  geniş bir  pencere  ile dünyayı izleyen bir  bakış açısına bıraktı. Hal  bu durumda iken dünyanın en ücra  köşesinde  yaşananlar   cebimize  ve onun aracılığı ile  beynimize  yüklenmeye  başlandı.

Eskiden meydana  gelen acı olaylardan sonra  matemden dolayı  tek iletişim araçları olan televizyonlar  uzun süre  açılmazdı. Üzüntüler  gerçek anlamda  paylaşılmaya çalışılırdı.

Bunun iyi tarafları olduğu gibi  bizden uzaklarda  meydana gelen acılara  gözümüzü  kapatırdık. Yani  mutlulukta, üzüntü de  yanı başımızda meydana gelirdi.

Ama  zamanla  bunlar gerilerde  kaldı. Teknoloji  ile  tanıştıktan sonra kırsal  alanda  yaşayan biri  bile  dünya anlık olarak  dünya gündemini  takip etmeye  ve  yorumlamaya  başladı.

İlk  başta  çok güzel oldu.Zulüm altında olanlar için kampanyalar düzenlendi, eylemler  yapıldı ve hatta  fiili  olarak  yardım elleri  uzatıldı. 

Bunun en bariz  örneği  Suriye’de  yıllardan beri  meydana gelen iç savaş  ve akabinde  yaşanan acılar..

Biz  tüm bunları  öncelikle sanal  alemde  izledik, önce öfkelendik sonra  hüzünlendik,ve daha  sonra  ne yazık ki alıştık.

İşid  gibi  kandan beslenen örgütlerin günahsız  insanları  nasıl  katlettiklerini  canlı canlı izledik. Zamanla  acıya, kana ve  ölümlere  alıştık.

Bu  alışma artık  hayatımızda  doğal hale  geldi.

O kadar  doğal hale  geldi ki acıları  kısa  bir  mesajla  veya  üzüntü  belirten ifadelerle  geçiştirdik.

Bunun önüne  geçilir  mi peki?

Onun cevabını  bulamıyorum…


 
 
21 Aralık 2016 Çarşamba 11:17
Okunma: 2365
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık