Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Necati Atar

 
 
Necati Atar

Devrim Okulu'nda okudum / Köşe Yazısı - Necati Atar

Necati Atar

 İlkokulu DEVRİM OKULU’ unda okudum. Adıyaman’ın o zaman ki belki de tek varoş okuluydu. Matematik defteri olarak sarı yapraklı üçüncü sınıf hamur defterler kullanırdık.

Defterimiz her bittiğinde yaprakların yırtılmaması için özenle siler yeni baştan kullanırdık. Bunu o kadar çok tekrarlardık ki, defter sayfaları incecik kalırdı. Ve o zamanlar biz de şimdiki çocuklar kadar onurluyduk. Yoksulluğumuz bilinmesin, yeni bir defter alacak kadar paramızın olmadığının farkına varılmasın diye bu işi herkesten gizlice yapardık.

Çocuklardan biri bana mektup yazmış, “ne olur öğretmenimiz ve arkadaşlarım bu yazdıklarımı duymasın, yoksa çok utanırım” diyor. “Utanırım” dediği, defter, kalem ve hocalarının alın dediği soru bankası ve yardımcı çalışma kitaplarını alamamasıymış… Oysa ortada utanacak bir mesele yok. İllaki utanması gereken birileri birse o da bizleriz. Yıllardır ne okullarımıza ne bu memleketin çocuklarına ne de mağdur edilmiş insanlarına sahip çıkmadık. Hangi yürek nerede nasıl kanar bilmedik. Koca yılları boşuna heba ettiğimizden dolayı kendimizden utanmalıyız.


 
 
26 Nisan 2016 Salı 22:28
Okunma: 2372
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

  Yaşam

  Gündem

  Teknoloji

  Siyaset

  Kültür-Sanat

  Dünya

  Son Dakika

  Ekonomi

  Yerel Haberler

  Spor

  Sağlık

  Özel Haberler

  Medya

  Eğitim

  Yukarı Çık