Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Mehmet Cömert

 
 
Mehmet Cömert

Erdé me keviran dizén’ / Köşe Yazısı - Mehmet Cömert

Mehmet Cömert

Antik bir kent: Kahta.

İnsanın doğup büyüdüğü kendi köyü ile ilgili bir şey yazması sanıldığı gibi kolay olmasa gerek. Hele bu köy tarih öncesindeki kadim medeniyetlere beşiklik, başkentlik yapmış  bir köy ise çok daha zor.  

Bugün ‘Eski Kahta  Köyü’ diye andığımız yer aslında antik bir kenttir. Çünkü çevrede bulunan tarihi kalıntıların her biri buranın çok önemli ve büyük bir kent olduğunu gösteriyor.  

Arsemia ve Yeni kale diye adlandırılan kalıntılar  ile beraber Cendere köprüsü, Karakuş tepesi ve tabi ki güney torosların en yüksek zirvesi (2150) üzerindeki tümülüs (anıt mezar) bu antik şehrin sınırları olarak kabul edilmelidir.

Yaşlı büyüklerimizin aktardıkları   sözler de bunu doğrular mahiyette idi. Dilden dile bize kadar ulaşmış rivayetlere göre  köyümüzün  şimdiki yerleşim alanından Cendere köprüsü yakınındaki  düzlük arazi (médan) ye kadar olan geniş alan meskun halde imiş.

Köyün bugünkü yerleşim alanı etrafında altmışlı yıllarda yapılan arkeolojik kazılar esnasında ortaya çıkan manzaralar  da bu iddiayı destekler mahiyetteydi. Ekilip biçilen çoğu tarlanın içinde mahalleler çıkmıştı.

Bundandır ki  ziraî alanların çoğu   taşlıdır. Yüzeye çıkan taşları bu yıl temizlersiniz ertesi yıl yeni taşların çıktığını  görürsünüz.  Babam rahmetlik  ‘ Erdé me keviran dizén’(bizim tarlalar taş doğurur) derdi.


 
 
6 Şubat 2017 Pazartesi 10:41
Okunma: 8432
 
Yorumlar


Ahmet İNAN26 Mart 2017 Pazar 10:41
Cömert abi. Hemşehrin İnb Bakir el-Kahtevî'nin bir biyoğrafisini yazmak sana düşer. Saygı ve sevgilerimle...
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık