Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Mehmet Cömert

 
 
Mehmet Cömert

Hortlatılan İslamofobiya / Köşe Yazısı - Mehmet Cömert

Mehmet Cömert

Hortlatılan İslamofobiya

Son günlerde olup biten  bazı olaylar şiddet ile islam arasında ilişki kurmak isteyen mahfilleri yeniden harekete geçirdi. Paris'te meydana gelen olayın ardından, IŞİD'in elinde esir tuttuğu Ürdünlü Pilot Muaz El-Kesasibe'yi yakarak infaz etmesi bütün dünyada, özellikle de batı dünyasında islamofobiya konusunu tekrar gündemin ön sıralarına yerleştirdi.

İslam'ın şiddeti meşru gördüğünü zanneden kişi şayet müslüman biriyse, bu muhakkak İslam'ı yanlış anlamış bir cahildir. İslama bu suçlamayı yönelten  eğer gayr-ı müslim biri ise, bu  da; ya İslam'ı tanıyamamış biri, veyahut kasıtlı bir İslam düşmanıdır.

İslam hakkında bilgisi ve biraz da insafı olan insanın bu yüce dinin şiddeti caiz gördüğünü söylemesi mümkün değildir.Hemen şunu da belirtelim ki, cahil dost düşmandan  çok daha zararlı ve tehlikelidir.Bu açıdan IŞİD/DAİŞ ve benzeri hareketlerin işledikleri şiddet olaylarının  İslam'a verdiği zarar düşmanların verdiği zarardan daha fazladır malesef. 

Pâk İslam'ın değil insanlara, diğer canlılara bile eziyet ve işkenceyi şiddetle yasakladığını biliyoruz.Onun aziz peygamberi, askerlerini savaşta dahi her türlü aşırılıktan  sakındırırdı.Esirler konusunda ise Kur'an-ı Kerim iki seçenek sunmaktadır: Ya karşılıksız serbest bırakmak, ya da fidye karşılığında  salıvermek.

Savaştan söz eden hemen bütün ayetler, 'aşırı gitmeyin' uyarısıyla biter.Müfessirler bu 'aşırı gitmeyin'( ve la te'tedû) ibaresini; kadınları, çocukları, din adamlarını ve savaşa direk müdahale etmemiş kendi halinde,işinde gücünde olan kimseler ile esirleri öldürmeyin; karşı tarafın ölülerine müsle(ölünün bedenine işkence)yapmayın  diye tefsir etmişlerdir.İnsanın ölüsüne dahi kötü muameleyi yasaklayan İslam, diri bedenini yakmayı nasıl caiz görebilir?

 Bir defasında ünlü sahabi ve komutan Üsame b.  Zeyd(ra), savaşta bir çok müslümanı şehid eden bir kişiyi kıstırmış, kılıcını kaldırıp öldüreceği esnada adam  'la ilahe illellah' demişti.Üsame bu kişinin ölümden kurtulmak için bu yola baş vurduğunu düşünerek onu öldürmüştü. Medine'ye dönüldüğünde olay Rasulullah efendimize aktarılınca, Rasulullah derhal Üsame'yi çağırmış ve haberin doğruluğunu tekit ettikten sonra en sevdiği insan olan Üsame'yi şiddetle azarlamıştı.

Üsame'nin 'Ya rasulallah benim için istiğfar et' demesine aldırış etmeyen Rasulullah(SAV)  'Ya Rabbi, Üsame'nin yaptığından sana sığınırım' dedi. Rasulullah'ın bu olup bitene karşı üzüntü ve öfkesi o kadar çoktu  ki; bu olay Üsame'yi   'keşke şimdiye kadar müslüman olmasaydım da bu yanlışı yapmamış olsaydım' diye temennide bulunmaya  sevk etmişti.

Şiddet insan tabiatının bir vakıasıdır.Sahip olduğu gücü kontrol edememe ve onu yanlış kullanmanın sonucudur.Şiddet aynı zamanda  bir zulümdür.Zulüm ise her kime yapılırsa yapılsın haramdır ve kabul edilemez.Müslüman ne zulmeder ne de zulma karşı sessiz kalır.

Nemrutların ve Engizisyon Mahkemelerinin geleneği olan 'yakarak cezalandırmak'  İslam'ın kabul edebileceği bir durum olamaz.Bu ve benzeri vahşetlerin  'cihad' veya 'kısas'  ile uzaktan yakından bir ilgisi de yoktur.Akl-ı selim sahibi hiç bir müslüman IŞİD ve benzeri oluşumların İslam adına yaptıkları bu türden eylemleri onaylaması mümkün değildir.

Ancak bu tür şiddet hareketlerini meydana çıkaran sebepleri görmezden gelmek de ayrı bir hastalık ve daha büyük bir zulümdür.Bölgemizdeki şiddet olaylarının ilk ve en büyük sebebi ABD ve İsrail'dir. ABD, Afganistan ve Irak'ta üç milyon müslümanın kanını akıttı.Tarihin en büyük vahşetlerini ve toplu katliamlarını işledi.İsrail batı dünyasının desteğinde İslam'a ve müslümanlara meydan okuyuşunu sürdürmeye devam ediyor.Yarım  asrı aşan bir süreden beri devam eden aşağılama ve hakaretler,insanlık dışı muamele ve işkenceler, karşı şiddet hareketlerini doğuran ana nedenlerdir.Bu nedenler ortadan kalkmadığı sürece  bu tür vahşet görüntülerini görmeye devam edeceğiz.

Kısacası, ABD ve İsrail barbarlığı sebep; IŞİD/DAİŞ gibi hareketlerin sergiledikleri şiddet görüntüleri de sonuçtur.Sonuca bakıp sebebi görmemek körlük değilse, iki yüzlülüktür.

Bügün bir çok insan IŞİD'in sergilediği şiddeti görüyor; ama İsrail, ABD ve diğer zalim ve zorbaların işlediği daha büyük vahşetleri görmezden geliyor. Oysa IŞİD'in yaptıkları, ABD ve diğer zalim güçlerin yaptıkları karşısında devede kulak  bile değildir.

 

 

 

 

 

 


 
 
20 Şubat 2015 Cuma 16:36
Okunma: 2657
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık