Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Mehmet Cömert

 
 
Mehmet Cömert

Hoş geldin Ey Şehr-i Ramazan / Köşe Yazısı - Mehmet Cömert

Mehmet Cömert

 

Sevinç ve arzuyla dolu olarak  hoş geldin’denmeyi hak edenlerin   başında şüphesiz Ramazan gelir. Ramazan, klasik nitelendirmeyle ‘on bir ayın sultanı’dır. Müminler nezdinde  Ramazan’ın  ayları içindeki değeri, Hz. Yakup(as)’un   on iki çocuğu arasında Yusuf’un değeri gibidir sanki.  O, bütün zamanların en faziletlisidir. İnsanlar içinde Hz. Muhammed’e (sav) denk bir insan, şehirler içinde Mekke-i Mükerreme’ kadar kıymetli bir toprak, geceler içinde ‘leyle- kadir’ kadar hayırlı  bir gece olmadığı gibi, aylar içinde de ‘Ramazan’dan daha faziletli bir ay yoktur.

İçinde bir tek değil, çokça  hayır ve bereketler bulunduran bu mübarek ay kapımızı yine çalıyor. Mübarek  Ramazan, ilâhi hazineden bizlere taşıdığı hayır ve bereketleri aralık vermeden tam bir ay, geceli gündüzlü  dağıtacak. Dağıtılan bu hayır ve bereketler o kadar çok kıymetlidirler ki kimsenin onları para ve benzeri maddi, ekonomik bir değerle  elde etme  imkanı yoktur.

Şimdi Ramazan-ı şerifin meccanen dağıttığı bu paha biçilmez  hayır hazinelerinin göze ilk çarpanlarına bir  bakalım. Şöyle ilk bakışta gözümüze ‘Oruç’ ilişiyor. Dış görünüşü nefse hoş görünmeyen Ramazan orucunun değerine kimse paha biçemez. ‘Her kim   inanarak ve karşılığını sırf Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, onun  geçmiş günahları bağışlanır.’(Buhari, İman)  Yaradan’ın affına ve  mağfiretine mazhar edecek bir amelden daha değerli ne olabilir? İlâhi, sen, biz günahkar kullarını bu hayırdan mahrum eyleme, senin mağfiretini celp eden bu tür ameller işlemeye bizleri muvaffak kıl.  

Ramazan orucunun nefse sevimsiz görünmesi, nefsimizin onu soğuk karşılaması pek tabiidir. Zira nefis, değerli şeylerden hazzetmez.  Çünkü nefis  şiddetle kötülüğü  emreder’(Yusuf /53) Hasta çocuğun, doktorun bazı müdahalelerinden acı duymasından ötürü tedaviyi istememesi gibi, kör nefis de ibadetlerin şekli yönünü ağır bularak ondan kaçmaya uğraşır. Oysa hastalığın tedavisi için buna seve seve katlanmak gerekir. Aksi takdirde sonuç felaket olabilir.

Oruc’un açlığı nefse sevimsiz görünse de, o her açıdan mükemmel bir olaydır. Her şeyden önce, başta  irade eğitimi   olmak üzere insana bir çok gerekli ve değerli disiplin ve alışkanlıkları kazandırır. Oruç hem mükemmel bir öğretmen, hem de uzman bir hekimdir. Evet  Ramazan, eşi benzeri olmayan bir okuldur. Ramazan okulu; sabır, şükür, duyguları eğitme, otokontrolü sağlama, nimetin değerini anlama, tasarruf etme,aç ve fakir insanların halini duyma, paylaşma, sağlıklı yaşam vb öyle değerli dersler verir ki, bu tür dersleri hiçbir üniversite ve okul veremez. Hem bütün bu önem arz eden  dersleri pratik uygulama yöntemi ile verir. Bir hayat ve insaniyet mektebi olan Ramazan okulunun  süresi de çok kısa, hem masrafı da pek azdır. Bu ilâhi okulun kapıları  herkese açıktır. Sağlıklı olan her kişi kayıt yaptırabilir.

Ramazan  orucu, manevi ve kalbi duyularımızın faaliyetleri  için ihtiyaç duyduğu gerekli enerji ve gıdayı da sağlar. Yani manevi duyular insanın aç kaldığı esnada faal duruma geçerler. İnsan için en tehlikeli pozisyon açlık değil, tokluktur. Diğer hayvanlar  aç iken tehlikeli olabiliyorken, insanoğlu tam tersine tokluk durumunda tehlikeli oluyor. Bundan dolayı çok yemek, hem maddi sağlığımız hem de manevi, ruhi sağlığımız açısından sakıncalıdır. Evet açlık manevi duyularımızı besleyen eşsiz bir sofradır Gönül,o sofrada hakikatlere doyar.Hz. Mevlana’nın değişiyle ‘Açlık Allah’ın sofrasıdır.Mevla onunla hakikatleri diriltir.’

Oruç başta olmak kaydıyla bütün ibadetlerin ana maksadı ‘ittika’dır. İttika korunmak demektir.İnsanın fıtratını koruması ancak İslam’ın önerdiği ibadet programını uygulamasıyla mümkündür.Görünen ve görünmeyen her türlü şer kaynaklarından korunmak ‘takva’ elbisesine bürünmekle mümkündür ancak.

İlahî rahmet,mağfiret ve bereket ayı, Kur’an  ayı Ramazan hayırlı olsun.Ramazan-ı şerif nefislerimizin terbiyesine ve alem-i İslam’ın uyanışına vesile olsun inşallah.Hayırlı Ramazanlar.

 

 


 
 
16 Mayıs 2018 Çarşamba 13:57
Okunma: 890
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık