Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Hoşgörü / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

Öğretmen sınıfa girer girmez sınav yapacağını söyledi. Birden öğrencilerde hareketlilik başladı .İçlerinden biri huzursuzca çantasını karıştırıyor,tedirgin halini öğretmeninin görmesini istemiyordu. Kalemini evde unutmuştu,çok titiz ve disiplinli olan öğretmen çantalarını eksiksiz hazırlamalarını istiyordu. Sıra arkadaşı durumu öğrendiğinde hiç tereddütsüz yeni aldığı kalemi ortadan bölüp ona verdiğinde gözleri doldu.Çünkü sıra arkadaşının maddi durumu iyi değildi ve kendisi onu çoğu kez küçük düşürmüş,fakirliği ile alay etmişti. Şimdi arkadaşı onu bu sıkıntılı durumdan kurtarmıştı. Yaptıklarından utandı,arkadaşının gözünün içine minnetle baktığında ona ne kadar pişman olduğunu hissettirdi.

 

 Şimdi soruyorum sizlere kaçımızın çocuğu bu davranışı sergiler? Günümüzde ne biz, ne de çocuklarımız yeterince hoşgörülü değiliz. Bu hikayedeki çocuk gibi hoşgörülü çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuklarımızı intikam, kin gibi olumsuz duygulardan uzak tutup; dürüst ,onurlu, sevecen, barışçıl olmalarını sağlamalıyız. Hoşgörü ,anlayış, sevgi, merhamet gibi insani kavramları küçük yaşta öğretmeliyiz.Akademik başarı ne kadar önemli ise bu değerler de o kadar önemlidir.

 

Ancak bunlardan önce bir özeleştiri yapalım. Acaba biz yeterince hoşgörülü müyüz? İnsanların farklı fikir ve düşüncelerine saygı duyup, aynı vatan ve aynı coğrafyayı paylaşmayı biliyor muyuz? Hoşgörülü ve iyi niyetli insanlara ihtiyacımız var. Artık bu güzel kelimenin güzel anlamını kavramalıyız. Kendimizden başlayıp hoşgörüyü çevremize yayarak hayatımıza anlam kazandırmalıyız. Hoşgörüsü sınırsız olan Mevlana Celalettin Rumi’yi kendimize örnek almalıyız.

 

Sevgide güneş gibi ol

Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol

Hataları örtmede gece gibi ol

Tevazuda toprak gibi ol

Öfkede ölü gibi ol


 
 
3 Mart 2015 Salı 16:51
Okunma: 4085
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık