Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Irgat Olarak Hayata Bakmak / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 Adıyaman’dan Karadeniz’e fındık toplamaya giden ırgat arabası kaza yapmış, ikisi  ağır on yedi kişi yaralı, kimin umurunda gerçekten merak ediyorum?

Her yıl aynı acıyı yaşamak sanki gelenek haline gelmiş, bu durum bizleri çok üzüyor. Benim gibi elinden hiçbir şey gelmeyenler, sanal alemde üzüntüsünü belirten birkaç cümle paylaşıyor. Yerel gazeteler olayı haber veriyor ve konu kapanıyor.

Acaba bu resimdeki küçük kızın korku dolu bakışlarındaki derin hüzün, yaşadığı  acı ve geçirdiği travma da  bu kadar basit bir şekilde kapanır mı?

 Bu çocuk belki konuşmuyor, duygularını sözle ifade etmiyor, kimseye yaşadıklarının nedenini hesap sormuyor ama ya gözleri…

Yüreğindekileri gözleriyle haykırıyor.

Yaşadığım yerden kilometrelerce uzakta hatta bu dereye yuvarlanmış arabanın içinde benim ne işim var? Bir lokma ekmek için, ölümle burun buruna gelecek yaştamıyım? Yaşıtlarım yaz tatilinin keyfini çıkarırken, benim bu yaşadıklarım neyin nesi?

 Birileri kulağıma fısıldadı, ırgatlık diyorlarmış bunun adına…

Sahibi olmayan yerler de, iş imkanı olmayınca insanlar ekmek parası için, tıkış tıkış bir arabaya biner, kefenini omuzuna alıp meşakatli bir yolculuğa çıkarlarmış.

Gittiği yerde verilen işi boğaz tokluğuna yapar. Çadırlarda bin bir zorlukla mücadele eder, horlanır, hırpalanır, hastalanır, elleri boş, hayalleri umutları ve gururları kırılmış bir şekilde dönerlermiş.

Şimdi dilimle değil, gözlerimle soruyorum bu ilin sorumluluğunu alan büyüklerime; ırgatlıktan kurtulmanın bir yolu yok mu?

Artık yeter Adıyaman’nın bu kanayan yarasına parmakbasın.İşsizlik sorununa bir çözüm bulun, çözüm bulun ki, adı her yerde  ırgat olarak kayıtlara geçen bu  çocuklar bu acıları bir daha yaşamasın…


 
 
10 Ağustos 2017 Perşembe 08:39
Okunma: 5995
 
Yorumlar


Ali DEMİRGÜÇ29 Ocak 2018 Pazartesi 10:45
Çok üzücü bir durum ama maalesef bunun önüne geçecek bir proje olmadı olacağanı sanmıyorum.
birisi10 Ağustos 2017 Perşembe 14:13
benim umurumda ama akp kahta yöneticileri milletvekillerinin umurunda mı bilmiyorum utanma varmı kahtalı önde giden iş adamı siyasetçilerde artık sanmıyorum
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık