Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Kadın Olmak / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 8 Mart Dünya Kadınlar gününüz kutlu olsun. Bu gün yine meydanlardayız, bu gün yine basındayız, bu gün bangır bangır bağırıyoruz. Basın açıklamaları, toplantılar vs… Üzgünüm yine havanda su dövüyoruz.

Geçenlerde bir organizasyona katıldım. Otelde havuz ve sauna 12 saat boyunca erkeklere ayrılmıştı.                                                                                                                                Talep üzerine 1 saatte bayanlara ayrıldı, biz dört bayan havuza gittik fakat beş dakika sonra dışarıda bir grup erkek dört bayan için havuz kapatılır mı diye olay çıkardılar. Apar topar havuzu terk etmek zorunda kaldık. Bu arkadaşlar eğitimli insanlardı. Ama değil kadın, demek ki insan haklarından bile haberleri yoktu.

Sevgili hanımlar; Anladım ki yine iş bize düşüyor, bu eğitimi erkek çocuklarımıza bizim vermemiz gerekiyor. Onlara küçük yaşta önce annelerine varsa kız kardeşlerine ve tüm kadınlara karşı saygılı yetiştirmeliyiz. Kızlarımızla erkek çocuklarımız arasında ayrım yapmamalıyız. Kıza kalk kahvaltı hazırla, oğlum kalk kahvaltın hazır dememeliyiz. Her konuda eşit olduklarını biz öğretmeliyiz yoksa onları üniversitelerde okutsak ta oralarda kadın hakları konusunda eğitsek de inanın boş…

Benim gözlemlerime göre ve bayan arkadaşlarımın yakınmalarından şunu anlıyorum: Bir bayan mesleğinin en üst zirvesine gelse de siyasette rol alsa da evinde iyi bir anne, iyi bir eş olsa da kadın hep eksik olarak görülüyor. İstendiği zaman baskı yapılabilir, mobing uygulanabilir ve hakları elinden alınabilir. Yüzyıllardır kadın hep ötelenmiş, bastırılmış, ezilmiş ve yok sayılmış tır. Allah katında kadın ve erkek eşittir.  Elbette ki fiziksel ve duygusal olarak farklı olduğumuzu kabul ediyoruz. Ama bir birey olarak haklarımız eşittir. Biz bu eşitliği ispat edebilmek için türlü fedakârlıklar yapıyoruz. Kadınlar sosyal hayata atılabilmek için büyük mücadeleler vermiş, hırpalanmış, şiddet görmüş, ruhunun naifliği örselenmiş, taciz edilmiş…

Ama vazgeçmemiş evdeki sorumluluğunun üzerine bir de çalışma hayatına atılmış, özgürlüğünü ve eşitliğini ispat edebilmek için zaten kolay olmayan hayatına yeni sorumluluklar katmış.

Kadın iş hayatında desteklenmesi gerekirken sanki erkeklere ait olan iş dünyasında çoğu zaman önlerine şeffaf engeller konmuş.

Kadınları Kardelen çiçeğine benzetiyorum çünkü hayatta ki bu zor şartlara tıpkı kardelen çiçeği gibi zarif ve anlamlı bir şekilde direnmeye çalışıyorlar.

Bu gün kadınların eşitlik,  özgürlük ve daha huzurlu yaşama isteklerini dile getirdikleri çok özel bir gündür. Kadınlara sahip çıkalım, destekleyelim, bütün sorunlarına çözüm arayalım.

Şunu unutmayalım ki; Kadın mutlu, huzurlu, başarılı olursa daha uygar ve sağlıklı nesiller yetiştirir. Hem kendi hem çevresindekiler mutlu olur. Şu kısacık yaşamda hepimizin istediği mutlu, huzurlu ve eşit bir yaşam…


 
 
8 Mart 2015 Pazar 01:02
Okunma: 3557
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

  Yaşam

  Gündem

  Teknoloji

  Siyaset

  Kültür-Sanat

  Dünya

  Son Dakika

  Ekonomi

  Yerel Haberler

  Spor

  Sağlık

  Özel Haberler

  Medya

  Eğitim

  Yukarı Çık