Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Kan Kardeşliği / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 Günümüzde hala kan kardeşliği sürüyor mu bilmiyorum ama,  benim çocukluk dönemimde kan kardeşliği çok popülerdi. Nerdeyse hepimizin bir kan kardeşi vardı.

 Bütün saf duygularımızla parmağımızı keser, birbirine sürer, ya da o kanı yutarak kardeşliğimizi ilan ederdik. Kan kardeşimiz bizim için gerçek kardeşimizden farksız olur, aynı derecede sever birbirimizi korur, her zaman destek olurduk.                   

Tarihi çok eskilere dayanan günümüze kadar gelmiş olan bu kardeşliği, sadece çocuklar değil, büyüklerde yaparmış. İki parmak kesilip, kanları birbirine sürülüp, ant içildikten sonra, bir kardeş kadar yakın olabiliyorsak aynı topraklarda yaşayan, komşuluk yapan, aşını, ekmeğini, dostluğunu paylaşanların kardeşliği daha efdal değil midir?                                                                     

Yüzlerce yıldır bu topraklarda gözü olanlar, bu ülke insanının arasına fesatlık sokarak, birbirine düşman etme senaryolarını yine gündeme getirmiş bulunuyorlar. Bunu da hiç vicdanları sızlamadan, kardeş kanı akıtarak, ülkeyi bölme çabalarına düşmüşler.                                                                                

Aynı havayı teneffüs eden, aynı suyu içen, bu vatanı kurtuluş savaşında birlikte omuz omuza savunup, ant içerek kardeş olmuş insanlar, birbirine düşman olabilirler mi?                                                          

 Kardeşi kardeşe kırdırmak isteyenlerin gözden kaçırdıkları bir nokta var, bu topraklar atalarımızın kanlarıyla sulanmış kutsal topraklardır. Bu topraklarda yaşayan mert insanlar, aramıza sızmış, ülkeyi bölmek için bin bir takla atan şaklabanlara kanmaz.

 Bu topraklarda doğmuşuz, birbirimizle entegre olmuş, kız alıp vermiş, aile ve akrabalık bağları kurmuşuz, etnik kökenlerimiz bizim hayranlıkla seyrettiğimiz gökkuşağı gibidir. Bin yıllık Türk, Kürt kardeşliği, dostluğu, bitmez, bitirilemez.                                      

Bu ülkenin insanları sağduyuyla hareket ederek, içinde bulunduğumuz bu sıkıntılı günlerin üstesinden gelecektir.  

Bizler aynı gelenek ve göreneklere sahibiz, aynı isimleri taşıyoruz, aynı türküleri dinliyoruz, birlikte ağlayıp birlikte gülüyoruz. Güneş aynı anda ısıtıyor, yağmur hepimize aynı anda rahmetini sunuyor, bu ülkede aynı kaderi birlikte yaşıyor, her şeyimizi paylaşıyoruz. Bu topraklar, bu güzellikler, hepimize yeter.

 Yeter ki bizi birbirimize düşman etmek isteyenlere bu fırsatı vermeyelim.                                                                                

Gelin bu mübarek Kurban Bayramında kardeşliğimizi daha da pekiştirelim, birbirimize daha iyi kenetlenelim, komşu ülkelerdeki savaşlardan ders alalım, yerlerinden yurtlarından olmuş insanların konumuna düşmemek için, hep birlikte vatanımıza sahip çıkalım.

 Bu ülke hepimize yeter, dostluk, kardeşlik türküleriyle, birbirimizi kucaklayalım.


 
 
23 Eylül 2015 Çarşamba 14:06
Okunma: 5443
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık