Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Kanayan Yaramız Oldu Minik Leyla / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

Ağrı’da bayramın birinci günü kapının önünden kaçırılan minik Leyla’nın acılı annesinin yürek burkan feryadı “Ne olur benim kızım yemek yemez kaçıran adam yavruma süt versin” sözü yüreğimizi yaktı.

Minicik bir süt kuzusunu annesinden çalan bu merhametsiz insan, bir annenin bu kadar masum isteği karşısında vicdanını yumuşatmayıp çocuğu ailesine teslim etmedi. Günlerdir aranan Leyla hala bulunamadı.

Daha 3 buçuk yaşındaki bu çocuğun tek dünyası annesi, tek bildiği yer olan evinden koparıp hayatını çalmak, ailesini perişan edip gözyaşlarına boğmak, annesinin babasının yüreğine evlat acısını düşürmek insanlığa sığar mı? Bir annenin yüreği buna dayanır mı?  Bir ömür boyu her baktığı yerde çocuğumu bulabilir miyim düşünesiyle, bu aile nasıl sağlıklı bir yaşam sürdürebilir?

Bir romanda okumuştum çocuğu olmayan kadın bir bebek kaçırıyor daha sonra pişman olmasına rağmen bebeği vermiyor. Sürekli korkuyla yaşıyor onunda hayatı alt üst oluyor. Bebeği kaçırılan anne bir süre sonra bu durumun günlük yaşantısını olumsuz etkilemesinden dolayı eşinden de ayrılmak zorunda kalıyor. Mutlu bir evliliği olan aile dağılıyor, anne ümidini yitirmiyor çok uzun yıllar sonra kızını buluyor. Böyle bir durumda kaçıran kişi de mutlu olamıyor er geç cezasını buluyor.

Dilerim Leyla’nın annesi daha şanslı olur ve kısa sürede kızına kavuşur.

Bir çocuğu kaçırmak için hiçbir mazeretin arkasına sığınılmaz. Çocuğum olmuyor diye kaçırmak, savunmasız masumları organ mafyasına satmak, istismar etmek, onların üzerinden para kazanmak dünyanın en büyük ahlaksızlığıdır.

Her toplumda çocuklara yönelik suç işleyenler en ağır şekilde cezalandırılmalıdır. Bir suçun cezası ne kadar ağır olursa o kadar caydırıcı olacaktır. Bir anne olarak kısasa kısas olmalı derim.

Çocuklarımızın eskiden bizim çocukluk döneminde olduğu gibi, sokaklarda,  parklarda korkmadan özgürce hareket etmeleri için millet olarak, devlet olarak daha duyarlı olmalı ve gerekli önlemler en kısa zamanda alınmalıdır.

Çocukları kaçırılan Aydemir ailesine ve aynı acıyı yaşayan ailelere sabır diliyor, en kısa zamanda çocuklarına kavuşmalarını, ayrıca suçluların bulunup cezalandırılmalarını temenni ediyorum.

          Selam ve dua ile kalın…


 
 
28 Haziran 2018 Perşembe 12:55
Okunma: 558
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık