Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Nevruz / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 Birleşmiş Milletler Genel Kurulu üç bin yıldan beri kutlanmakta olan Pers kökenli bu şenliği Dünya Nevruz Bayramı ilan etmiştir. Ayrıca Dünya Manevi Kültür Mirası listesine dahil etmiştir.

Orta Asya’dan Balkanlar da ki uluslara kadar çok geniş bir bölgede yerel renk ve İnançlarla kutlanan Nevruz, her ulusun kendi kültür değerleri ile özdeşleştirip sembolleştirdiği, özü itibari ile baharın gelişinin kutlandığı, coşku ile karşılandığı bir gündür.

21 Mart ile birlikte havalar ısınır, karlar erimeye başlar, toprak yeşerir, ağaçlar çiçek açar, göçmen kuşlar yuvalarına dönmeye başlar.

Dört mevsimin içinde herkes tarafından en çok sevilen ilkbahar, 21 Mart Nevruz Bayramıyla daha çok anlam kazanıyor. Bayramlar insanların kaynaştığı, dostlukların pekiştiği, içimizdeki kin ve nefreti en aza indirgediğimiz özel günlerdir.

Bahar bayramıyla birlikte içimizdeki sevinç, coşku, mutluluk ve kardeşlik duygularımızı ortaya çıkarıp dünya insanını dostluğa yönlendirmeliyiz. Bu kültür mirasıyla köprüler kurmalıyız.

Dostça, kardeşçe kutlamalarla bu güzel günü daha da güzelleştirebiliriz. Bir kişi ne yapabilir dememeli, bir kişi bir topluluğu, bir topluluk bir ülkeyi, bir ülke bütün dünyayı etkileyebilir. Hayat felsefesi olarak hoş görümüzü ortaya çıkarırsak neler yapamayız ki…

Ben çocukken Nevruz bayramını daha coşkulu kutluyorduk. Belki ateşler yakmıyorduk, meydanlarda toplanıp sloganlar atmıyorduk tomolar üzerimize su ile müdahale etmiyordu, ama kutluyorduk Nakıbın havuzunda. Okulca sınıflar halinde gidiyor, büyük bir heyecanla oyunlar oynuyorduk.

Adıyaman halkı piknik filesini alıyor evinde ne varsa oraya getiriyordu. Bu günkü gibi yiyecek bolluğu yoktu, yumurtalar haşlanıyor, köfteler yapılıyordu, ama yediğimiz her şey bize lezzet veriyor, bizi mutlu ediyordu. Değişen hiçbir şey yok doğada, bahar yine bahar, ağaçlar, kuşlar, böcekler yine hep aynı, sadece değişen biz insanlar…

Dostluğumuza, kardeşliğimize, bütün kültür miraslarımıza sahip çıkalım, birbirimizi sevelim, birbirimize anlayış gösterelim. Herkes istediği gibi kutlasın, renklilikler olsun ama kırmadan ama dökmeden. Nevruz hepimize dostluk, kardeşlik, mutluluk, barış getirsin…         


 
 
21 Mart 2015 Cumartesi 02:39
Okunma: 3477
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

  Yaşam

  Gündem

  Teknoloji

  Siyaset

  Kültür-Sanat

  Dünya

  Son Dakika

  Ekonomi

  Yerel Haberler

  Spor

  Sağlık

  Özel Haberler

  Medya

  Eğitim

  Yukarı Çık