Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Onurlu İşçilere Selam Olsun / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 Emek ve dayanışmanın sembolü olan 1 Mayıs İşçi Bayramının ardından herkese merhabalar.

Dünyanın dört bir köşesinde mazlum halkların haklarının gasp edildiği, sömürüldüğü, zulmün, vahşetin kol gezdiği Suriye’de, Mısır’da, Doğu Türkistan’da Arakan da çocukların da katledildiği, büyük insanlık dramının yaşandığı bir ortamda, canlı bombaların etrafta kol gezdiği, her gün acımızı bir kat daha artıran şehit haberlerinin gölgesinde geçirdiğimiz 1 Mayıs kutlamaları buruk geçti.                                                 

Daha kutlamalar başlamadan Gaziantep ilimizden gelen Yaralı ve şehit kardeşlerimizin acısı yine yüreklerimizi yaktı. Kendilerini aldatarak,sözde hak, hukuk, özgürlük, eşitlik arayanların, masum canlara kıyarak nasıl bir hak peşinde olduklarını anlamak çok zor…                                                                    

Milletimizin geleceğine,  ülkemizin büyümesine darbe vurmak isteyenler, bunu ne terör belasıyla ne de başka sinsi planlarla asla başaramayacaklar.                                                                                                               

Dün on binlerce işçi ve bir o kadarda memur meydanları doldurarak, birlik ve beraberlik içinde olduğumuzu, bu ülkenin bölünemez bir güçte olduğunu bir kez daha dünyadaki egemen güçlerin  gözlerinin içine soktu.                                                                                                                                                               

Ağır iş şartlarında tersanelerde, tarlalarda, fabrikalarda, maden ocaklarında elleri kömür karası, ama ekmeği, yüreği temiz olan bu insanlar, insan onuruna yakışan hayat şartları istediler. Saygın iş, saygın emek ve emeğinin hakkını, yakmadan, yıkmadan, dökmeden isterken bu ülkeye ve dünyadaki bütün mazlumlara umut olacağını kendine yakışır bir davranışla sergiledi. Dünyaya güçlü ve büyük Türkiye olma yolundaki mesajını verdi.                                                                                                                               

Güvenli iş ortamında, emeğini alnın teri kurumadan istediğini, asgari   ücretle ailesinin geçinemeyeceğini, taşeron işçiliğine son verilmesini, kıdem tazminatına el uzatılmamasını, yıpranma payı istediğini, ekmeğinin küçültülmemesini, ekonomik büyümeden hakkı olan payın verilmesini, işsizliğin bitirilmesini kısacası sadece insanca yaşamak için hakkı olanı istedi.                                                                                                                                                                                        

İzmir, İstanbul, Ankara’ da ise bir grup faşist zihniyetin emarelerini gördük. Özellikle İzmir’de ki erkek ve kadınların elbiselerini çıkartarak arama noktasından geçmeleri Avrupa’da klasik olan eylem ile kendilerini gösterdiler. Ülkemize yakışmayan bu görüntülerin ardından insanlarımızın eğitime ne kadar muhtaç olduğunu bir kez daha idrak ettik.                                                                                                 

İstanbul gibi illerde ise yine polisin bunca canın gitmesine rağmen yeni olayların yaşanmaması için uyarıda bulunmasına rağmen çeşitli gösteriler yapılması ülkemizi bölmek isteyenlerin nasıl planlar yaptığını gözler önüne serdi.                                                                                                                                                          

İstenildiği takdirde İşçi Bayramının da olaysız bir şekilde kutlanacağını başta Memur Sen olmak üzere Türk İş Sendikaları gibi duyarlı kesimler bir kez daha gösterdiler haklarını demokratik ortamda talep ettiler.     

 Ülkesini seven bu insanlar emek, özgürlük,  eşitlik, birlik beraberlik sloganlarıyla meydanları terk ederken bu ülkenin bir karış toprağı için gerektiğinde seve seve canlarını feda edeceklerini bu yıl 1 Mayıs’ta da ispat etti.                                                                                                                                                      

                                                                                                             

Bütün emekçilerimizin, Emek ve Dayanışma Bayramında sergilediği bu tutum ve davranış takdire şayandır. Emekçilerimizin kıymetli emeklerinin bir an önce hak ettiği değeri bulmasını diler saygı ve sevgilerimi sunarım…                          


 
 
2 Mayıs 2016 Pazartesi 10:57
Okunma: 2436
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

  Yaşam

  Gündem

  Teknoloji

  Siyaset

  Kültür-Sanat

  Dünya

  Son Dakika

  Ekonomi

  Yerel Haberler

  Spor

  Sağlık

  Özel Haberler

  Medya

  Eğitim

  Yukarı Çık