Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Süheyla Şengül

 
 
Süheyla Şengül

Sevgi / Köşe Yazısı - Süheyla Şengül

Süheyla Şengül

 Toprak sulandığında etrafa mis gibi kokular yayar. Rabbim insanı topraktan yaratmıştır. İnsana verilecek su da sevgidir. Bu suyu insanlara verdiğimiz de insan da etrafa saygı, sevgi, mutluluk ve hoşgörü yayar.

          Rabbim insana öyle organlar vermiş ki her birinin işlevi bir mucizedir. Bu organların içerisinde öyle bir organ var ki insanı insan yapar. Şeklini bile gördüğümüzde yüzümüze bir tebessüm gelir,bu organın adı kalptir. Yaptığı işlere akıl sır ermez, bir kere durursa onu çalıştırmak mümkün değildir. Fiziksel işlevlerinin yanında Rabbim onun yüküne yük katmıştır.Sevgi ,vicdan, merhamet ,öfke, kin , nefret, huzur ,mutluluk,acı vs… Bize  düşen görev, bunlardan en güzeli olan sevgiyi ön plana çıkarmaktır.    Rabbim hiçbir duyguyu boşuna yaratmamış tır. İsteseydi sadece sevgiyi kalbimize koyardı hayat toz pembe olurdu. Sevginin de ne kadar değerli olduğunu hiçbir zaman anlayamazdık.Rabbim bu duyguları kullanma özgürlüğünü insana bırakmıştır. Sevginin ön plana çıkması için hoşgörüyü aktif olarak kullanmalıyız. Hoşgörülü insanlara bir bakın yüzlerindeki saflığı temizliği, gözlerindeki sevgi ışığını göreceksiniz.                                                

              Çevremize şöyle bir baktığımızda savaşlar ,ölümler,yerinden yurdundan olmuş insanlar,kan gözyaşı….Bunlara engel olacak tek güç sevgidir.Artık içimizdeki bu sevgiyi kullanmak zorundayız. Önce kendimizden başlayalım, inanın size kötülük yapan bir insana sevgiyle karşılık verdiğinizde hal ve hareketleri değişecektir.

               Bırakın insanları ve hayvanları , evimizdeki bir bitkiyi sevgiyle suladığımızda,  toprağını karıştırıp, onunla konuştuğumuzda kendini daha da güzelleştirerek bize karşılık verecektir. Yaratanın bir lütfüdür sevgi, ondan bize bir ikramdır. İnsanlar sevgiyle olgunlaşır bir birine yakınlaşır,umutları yeşerten,yüzleri güldüren bir ışıktır sevgi. Kalbimizdeki sevgiyi cömertçe dağıttığımızda bitmeyecektir,verdikçe artacaktır.Hem bizi hem de çevremizdekileri mutlu edecektir.  

                Bu yazıyı okurken yanınızda biri varsa ona şöyle bir sevgiyle bakın, beden dilinizin nasıl değiştiğini, mutluluk hormonunun nasıl artığını hemen hissedeceksiniz. Beden ve ruh sağlığımız için bu duyguyu kalbimize başkan yapalım , sevgimizi esirgemeyelim,göstermekten çekinmeyelim.Sevgi ,özveri ,emek , fedakarlık ister.

                 Sevelim ailemizi, akrabalarımızı ve bütün insanları, rengi, dili, dini, ırkı ne olursa olsun Allah yaratığı için sevelim. Sevelim, sevelim ki  sevilelim

 

 


 
 
25 Şubat 2015 Çarşamba 12:21
Okunma: 3468
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık