Ana Sayfa » Dünya » Türkiye ABD'nin şartlarını reddetti

Türkiye ABD'nin şartlarını reddetti

ABD'li heyet, Türkiye ile krizin bitmesi için dört şart öne sürdü. Ancak Ankara bu şartları kabul etmedi.

 
 
Türkiye ABD'nin şartlarını reddetti

 

ABD ile Türkiye arasından yaşanan vize kriziyle ilgili Washington'dan Ankara'ya heyet gelen heyet, sabah saatlerinde Dışişleri Bakanlığı'ndaydı. ABD'li heyet, Türkiye ile krizin bitmesi için dört şart öne sürdü. Ancak Ankara bu şartları kabul etmedi.

ABD ile Türkiye arasında yaşanan vize krizi konusunda görüşmelerde bulunmak için iki gün önce Washington'dan gelen heyet, bu sabah Dışişleri Bakanlığı'na geldi. Heyet, krizin çözümü için Türkiye'ye şu dört şartı sundu:

  • Metin Topuz ve Mete C. ile ilgili kanıtlar iletilmeli.
  • Temasların ABD'nin isteğiyle olup olmadığı sorulmalı.
  • Çalışan ABD'nin talebiyle temas yürüttüyse tutuklanmamalı
  • Çalışanlarına dair soruşturmada ABD'ye bilgi verilmeli


ANKARA REDDETTİ, GÖRÜŞMELER ÖN ŞARTSIZ BAŞLADI

Vize krizi sonrası ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir heyet iki gün önce Ankara’ya gelmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen başkanlığındaki heyet bu sabah görüşme için Dışişleri Bakanlığı'na geldi. ABD Heyeti ile Dışişleri Bakanlığı yetkilileri arasında görüşmeler başladı. ABD'li heyetinin görüşme için 4 şart öne sürdüğü iddia edildi. Ancak Ankara'daki diplomatik kaynakların bildirdiğine göre Dışişleri yetkilierinin "Görüşmelerde ön şartları kabul etmiyoruz" çıkışı üzerine görüşmelerin önşartsız başladığı öğrenildi.

ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un, terör örgütü FETÖ soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosunca, ''Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs'', ''casusluk'' ve ''Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs'' suçlarından tutuklanmıştı. bu karar sonrası ABD ve Türkiye karşılıklı olarak vizeleri askıya almıştı. 


 
 
18 Ekim 2017 Çarşamba 12:34
Okunma: 1544
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık