Ana Sayfa » Gündem » Kahtalı Çiftçiler Başbakandan Müjdeli Haberler Bekliyor

Kahtalı Çiftçiler Başbakandan Müjdeli Haberler Bekliyor

Kahta ilçesinde tarımsal sorunların ortaya koyulup çözümlerinin bulunmasına yönelik çalışma yapılması adına tarımsal STK’lardan oluşan‘’Kahta Tarım ve Hayvancılık Platformu’’ kuruldu.

 
 
Kahtalı Çiftçiler Başbakandan Müjdeli Haberler Bekliyor

 Kahta ilçesinde tarımsal sorunların ortaya koyulup çözümlerinin bulunmasına yönelik çalışma yapılması adına tarımsal STK’lardan oluşan‘’Kahta Tarım ve Hayvancılık Platformu’’ kuruldu. Bu platform Kahta’nın temel tarımsal sorunlarını tespit etmiş olup, gerekli çözüm önerilerini ortaya koymuştur. 24.12.2017 tarihinde ilimize teşrif edecek olan  Başbakanımız Sayın Binali YILDIRIM’dan, belirlemiş olduğumuz tarımsal sorunlarımızın, çözümü konusunda müjdeli haberlerini bekliyoruz.

KAHTA’DAKİ ÇİFTÇİ-ÜRETİCİLERİMİZİN TEMEL BEKLENTİLERİ

İlçemizin en büyük geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Her ne kadar, son yıllarda Hükümetimizin almış olduğu tedbirler sorunların çözümlenmesine katkı sağlasa da, halihazırda üreticilerimizin bir takım sorunları ve beklentileri mevcuttur. Bu beklentiler karşılandığı takdirde üreticilerimizin daha yüksek verim elde etme ve rekabet güçleri artacaktır. Temel sorun ve beklentiler aşağıda kısaca takdirlerinize sunulmuştur.

Tarımsal Enerji indirimi

Son yıllarda enerjideki girdiler yüzünden özellikle pamuk üretim alanlarında daralmalar olmuştur. Bununla birlikte badem kapama bahçelerinin artması ilçemizin “Badem Diyarı” olarak anılmasına, benzer şekilde organik nar üretimindeki artışlar ile organik nar üretiminde Türkiye 4.’sü olmasına vesile olmuştur. Hayvancılığın artması için en büyük girdi olan yem bitkisi tarımına geçilmesi kaçınılmaz olmuştur. Sadece bu üretim desenleri ele alındığında bile su ve sulamanın önemi ortaya çıkmaktadır. Ancak, yüksek enerji fiyatları üreticilerin bu alanlara kaymasını önlemektedir. İlçemiz üreticilerinin tarım ve hayvancılıkta kullandığı enerjinin, en azından  komşu illerde (Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin vb.) uygulanan enerji indirimleri seviyesine çekilmesi verim ve kaliteyi olumlu yönde etkileyecektir.

Sulama Projelerin Hızlandırılması

Halihazırda çalışması devam eden sulama projelerinin (Koçali Barajı) en kısa sürede faaliyete geçirilmesi, Büyükçay Barajı projelendirme aşamasının hızlandırılmsı bir an önce hayata geçirilmesi, enerjiye olan bağımlılığı azaltacak ve üreticilerin yeni üretim desenlerine yönelmesine imkan tanıyacaktır. ,

 

Tarım ve Hayvancılıkta Yatırım Kredisi

 Bölgemizde tarım ve hayvancılığın kalkınması ve sesini duyurması için finansman kaynağına ihtiyaç duyulmaktadır. Hayvancılıkta, özellikle et ve süt üretiminin yaygınlaşması için (0 faiz,  2 yıl sonra ödemeli yatırım kredisi gibi) üreticilerin kredilendirilmesi istenilen hedefe ulaşmayı sağlayacaktır. Bölgemizde yaygınlaşan meyve (Badem,Zeytin,Nar) kapama bahçelerinin sürdürülebilirliği ve meyve dikim alanlarının artışı, çiftçiye 0 faizle 5 yıl sonra ödemeli yatırım kredileriyle mümkün olacaktır.

Arazi Toplulaştırması

İlçemizde yapılan toplulaştırmalardan üreticilerimizin mağdur oldukları gözlenmektedir. Toplulaştırmanın amacına hizmet etmesi gerekirken, bazı arazilerimizin daha çok bölündüğü görülmektedir. Örneğin bir kapama bahçenin bölünmemesi gerekirken, toplulaştırma ile bölündüğünü görüyoruz. Bu nedenle toplulaştırmada, muhatapların fikir ve önerileri de alınarak yapılması mağduriyeti ortadan kaldıracaktır.  Bu konuda bir çok arazi sahibinden şikayetler gelmektedir.

Kahta’da Tarım faaliyetleri yürüten üreticiler adına,

 

Fatin Rüştü Zorlu TURANLI                          Sırrı ÖZTÜRK                        Mehmet Sena YILDIRIM

Kahta Ziraat Oda Bşk.                              İl Damızlık Birliği Bşk.                       Badem Birliği Bşk.

 

 

İhsan KAYA                                                    Nezif ŞAHİN                               Mehmet ÇELEBİ

Akıncılar Kırsal Klk.Kop.Bşk.                   KZO Bşk. Yrd./Çiftçi                      TEMA İlçe Temsilcisi

 

    

Osman Çetinkaya                                                Zeki Köse                                     Mutlu ŞAHİN

DR NAR kurucusu                                        Kösera Kurucusu                             Tarım Danışmanı


 
 
22 Aralık 2017 Cuma 22:36
Okunma: 572
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık