Ana Sayfa » Kültür-Sanat » Cendere Köprüsü Evlenelerin Mekanı Oldu

Cendere Köprüsü Evlenelerin Mekanı Oldu

Tarihi Cendere Köprüsü, yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

 
 
Cendere Köprüsü Evlenelerin Mekanı Oldu

 

Kahta çayı üzerine, Roma imparatoru Septimius Severus döneminde M.S 193-211 yılları arasında, 120 metre uzunluğunda, 30 metre yüklekliğinde,7 metre genişliğinde ve 92 adet blok taştan inşaa edilen görkemi ile bir ihtişamı andıran tarihi Cendere Köprüsü, dyerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor.

Adıyaman ilinini tarihi mekanlarından olan ve sezon boyunca yaklaşık olarak 30 bin yerli ve yabancı turistleri  ağırlayan tarihi cendere köprüsü, havaların ısınması ve turizm sezonunun açılması ile beraber ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. 
Sezon boyunca yerli ve yabancı turistleri  ağırlayan Tarihi cendere köprüsü, yöre halkı tarafından mesire alanı olarak kullanılıyor.

Özellikle  civarda başka mesire alanı olmadığı için, yöre halkının hafta sonları ailecek geldikleri ve piknik yaptıkları Cendere köprüsü, vatandaşların yeteri kadar ilgi göstermediği ve her tarafa çöp attıkları için,  çevreye kötü kokuların yayılmasına  neden oluyor.

Yetkililerin  çöp konusunda hassasiyet göstermedikleri tarihi cendere köprüsüsünü ziyarete gelen vatandaşlar  tepkilereini dile getirerek, gerekli mercilerin bu konuya biraz daha hassasiyet göstermelerini istediler.  
Köprüyü ziyareter gelen vatandaşlar , "Hafta sonları yaklaşık olarak her gün  bin kişi  buraya piknik yapmaya geliyor. Her  gelen kişi çöp konteynırleri olmadığı için  çevresine yaklaşık yarımşar kilo çöp bıraktıkları için, çevrede çöplükten geçilmiyor. Çevre kirliliği son hadine ulaşmış vaziyette. Yetkililerin bu konuda acil bir önlem almalarını istiyoruz" dedi.

Vatandaşlar ayrıca pikniğe gelen piknikçilerin köprünün altında ve de yanında ateş aykıp mangal yaktıkları için köprünün here tarafına is bulaştığını, bu konudada vatandaşların biraz daha duyarlı olmasını beklediklerini ve  uyarıcı tabelaların asılması gerektiğini vurguladılar.  
Yöre halkı tarafından evlenenlerin ugrak yeri olan ve düğün bittikten sonra ya da düğünden önce mutlaka resim çekmek için gelin ve damat adaylarının uğradığı ve dış çekim resimlerinin çekildiği tarihi köprü, yerli ve yabancı misafirlerin  gözbebeği olarak halen bütün dikkatleri üzerine çekiyor.


 
 
17 Mayıs 2017 Çarşamba 15:29
Okunma: 2483
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık