Ana Sayfa » Kültür-Sanat » Mozaik Taşınmasına Başlandı

Mozaik Taşınmasına Başlandı

Gölbaşı İlçesi'nde, Harmanlı Beldesi –Çakmak Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Roma dönemine ait 1600 yıllık mozaiğin taşıma işlemleri başlatıldı.

 
 
Mozaik Taşınmasına Başlandı

 

Gölbaşı İlçesi'nde, Harmanlı Beldesi –Çakmak Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Roma dönemine ait 1600 yıllık mozaiğin taşıma işlemleri başlatıldı.

Taşıma işlemiyle  ilgili Adıyaman Valiliğinden  yapılan  yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

“Gölbaşı ilçesinde bulunan mozaik yetkili kurum ve kuruluşlardan gerekli yasal izinler alınarak kurtarma kazı çalışmalarına başlanmıştır. Bulunan mozaiklerin muhafaza edilmesi mümkün olmadığından yapılması gereken işlemler, ilgili kurumlarla yazışılarak kararlaştırılmıştır. Şanlıurfa Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğü’nün kararıyla mozaiklerin kaldırılması ve müzeye taşınması uygun görülmüştür. Bu çerçevede Müze Müdürlüğü kurtarma kazılarını her iki alanda da yaparak bitirme aşamasına getirmiştir. Bu mozaiklerle ilgili bilimsel çalışmalar yapılmış olup, İlimizin de bağlı bulunduğu Gaziantep Restorasyon ve Konservasyon Laboratuvar Bölge Müdürlüğü uzmanlarıyla beraber taşıma işlemleri gerçekleştirilecektir. Taşınacak olan mozaiklerin nem, ısı ve ışık gibi belirli koşulların sağlandığı bir ortamda koruma altına alınması zorunludur. Bu değerlerin başka bir müze ya da başka bir ile verilmesi kesinlikle söz konusu değildir. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yatırım programına alınmış olan Adıyaman Arkeoloji ve Panorama Müzesi yapıldığında bu mozaikleri Adıyaman’da bu müzede sergilenecektir"denildi.

Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından mozaiğin taşınacağı bildirildi.


Kaynak : PHA


 
 
2 Ağustos 2017 Çarşamba 16:34
Okunma: 2450
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık