Ana Sayfa » Medya » Altan kardeşlere müebbet istemi

Altan kardeşlere müebbet istemi

Altan kardeşler ve Nazlı Ilıcak dâhil 16 kişiye 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet istenen iddianamenin tam metni

 
 
Altan kardeşlere müebbet istemi

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve bu konuda çağrışım yapan mesajlar verdikleri iddia edilen Ekrem DumanlıEmre UsluTuncay OpçinAhmet AltanMehmet AltanNazlı Ilıcak ve Prof. Dr. Osman Özsoy'un da aralarında bulunduğu 17 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandı. 247 sayfalık iddianamede, 6'sı tutuklu, 10'u firari 16 kişinin, 'anayasal düzeni yıkmaya teşebbüs etme'', ''hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' ve ''TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs etme'' suçlamasıyla 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

'Darbe çağrışımı' mesajları

İddianamede, 15 Temmuz sonrası 'FETÖ' ile bağlantılı olduğu iddiasıyla KHK ile kapatılan Can Erzincan TV'deki 'Özgür Düşünce' isimli programa darbeden bir gün önce konuk olarak katılan Ahmet Altan ile programı sunan Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan'ın bu programda, darbe çağrışımı içeren söylemlerde bulundukları öne sürülüyor.

Söylem ve propaganda 'cebir' suçu sayıldı

Altan kardeşlerin, bu söylemler kapsamında hükümeti ve Cumhurbaşkanı'nı tehdit ettikleri ileri sürülen iddianamede, darbe girişiminin, "terör örgütüyle fikir ve eylem birlikteliği içinde olmadan bir gün öncesinden bilmelerinin mümkün olmayacağı" savunuluyor. Bu nedenle Altan kardeşlerin, "darbe girişiminde bulunan bir kısım terör örgütü mensubu askerlerle iştirak halinde atılı suçu işledikleri" iddialarına yer veriliyor. İddianamede, "söylem ve propagandaların; darbe girişiminin alt unsuru olan 'cebir' teriminden ayrı tutulamayacağı" görüşü savunuluyor. 


 
 
15 Nisan 2017 Cumartesi 12:36
Okunma: 3043
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık