Ana Sayfa » Özel Haberler » Çikolata tatlı hurma ekti, müşteriye ürün yetiştiremiyor

Çikolata tatlı hurma ekti, müşteriye ürün yetiştiremiyor

Kahta ilçesine bağlı Salkımbağı köyünde tütüne alternatif ürün arayışına giren Abdurrahman Demir, yetiştirdiği burukluk yapmayan, aroması yüksek çikolata tadında ki hurmalara tahmin edemeyeceği kadar talep olduğunu söyledi.

 
 
Çikolata tatlı hurma  ekti, müşteriye  ürün yetiştiremiyor

 Adıyaman’da tütüne alternatif olarak çikolata tatlı, burukluk yapmayan hurma eken bir üretici yoğun talepten dolayı müşteriye ürün yetiştiremiyor. 
Kahta ilçesine bağlı Salkımbağı köyünde tütüne alternatif ürün arayışına giren Abdurrahman Demir, yetiştirdiği burukluk yapmayan, aroması yüksek çikolata tadında ki hurmalara tahmin edemeyeceği kadar talep olduğunu söyledi. 
Verimli topraklara sahip olduklarını, fakat uzun yıllar boyunca sadece arpa ve buğday ektiğinden dolayı ailece başka illere giderek mevsimlik işçi olarak çalıştıklarını, kendi köyünde iş sahibi olmak için çok değişik ürün arayışına gittiğini belirten Demir Kahta Haber'e  şu açıklamalarda bulundu. 
‘’Ben ilk hurma bahçesi kurma düşüncemi köylülerimle paylaştığımda bana burada hurma yetişmeyeceğini ve büyük zarar edeceğimi söylediler. Fakat ben bu konuda yetkililerden bilgi talebinde bulundum. Kahta Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki görevlilerin bana sundukları bilgiler beni yeteri kadar tatmin etti ve projemi hazırlayarak işe başladım.’’ 
Hurma bahçesine çok iyi baktığını, kısa sürede verim vermesiyle ailece mevsimlik işçilikten kurtulduğunu, hatta bazen köyden işçi bile aldığını dile getiren Demir, ‘’Kendi işimizin patronu olmak bize özgüven verdi. Daha çok çalıştık ve en iyisini yetiştirmek için çaba gösterdik. Şimdi benimle beraber iki çocuğum olmak üzere üç aile burada geçimini sağlıyor. Köyden satış haricinde Kahta ilçesine günlük hurma vererek geçimimizi sağlıyoruz.’’ 
Bölge iklim ve hava şartlarının bu meyveye çok uyumlu olduğunu, dışarıdan gelen hurmaların bu kadar tatlı ve lezzetli olmadığını söyleyen Demir, bahçesinin gelen talebe cevap vermediğini, ileri ki yıllarda daha büyük hurma bahçeleri kuracağını kaydetti. 

Hbr:İsmail Kaya


 
 
29 Kasım 2017 Çarşamba 17:09
Okunma: 2180
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık