Ana Sayfa » Teknoloji » Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretiyor

Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretiyor

Adıyaman Belediyesince hizmete konulan Atık Su Arıtma Tesisi, gaz jeneratörü yöntemiyle kendi elektriğinin önemli bir kısmını üretmeye başladı

 
 
Atıksu Arıtma Tesisi kendi elektriğini üretiyor

 Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, sadece birkaç büyükşehirdeki gaz jeneratörü uygulaması hayata geçirilen Adıyaman Atıksu Arıtma Tesisinde günlük 8-9 saatlik elektriğin karşılandığı belirtildi. Konu ile ilgili bilgi veren Adıyaman Belediyesi Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürü Emre Özdal, insan atığını arıtıp çamur yöntemiyle biyogaz ürettiklerini ifade etti. 
Özdal, tesiste ilerleyen günlerde oluşacak enerji fazlasını firmalara satacaklarını aktardı.
Makine Mühendisi Gazi Fırat da tesisin ilerleyen süreçte daha da geliştirileceğini belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
"Tesise gelen atık su yaklaşık yüzde 96 oranında temizlenerek, tekrar şehir çayına deşarj edilmektedir. Bu kapsamda amacımız, şehir içerisinde imalatı yapılan kollektör hatlarıyla tesisimize iletilen atık suların Adıyaman Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılarak Atatürk Barajı'nı kirletmenin önüne geçmektir. Ayrıca uygulanan arıtma proseslerinin ardından, atık sular içerisinden ayrıştırılan arıtma çamuruyla metan gazı üretilmekte olup, aynı zamanda üretilen metan gazını yakarak şu an tesisimizin yaklaşık yüzde 30'u kadar elektrik ihtiyacını karşılamış bulunmaktayız. Hedefimiz tesisimizin elektrik ihtiyacının en az yüzde 85'ini sağlamaktır."


 
 
14 Aralık 2016 Çarşamba 23:48
Okunma: 4882
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık