Başkan Çetinkaya'dan Turanlı'ya Cevap

Çetinkaya; Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı'nın ” Ak Parti grubu beni engelliyor “ algısı ile kamuoyunu yanıltmakta, yalanının arkasına saklanıp idarecilik becerisizliğini örtmeye çalışmaktadır.
Başkan Çetinkaya'dan Turanlı'ya Cevap

AK Parti Kahta İlçe Başkanı Osman Çetinkaya, Kahta Belediye Başkanı İbrahim Yusuf Turanlı'nın iddialarına düzenlediği basın açıklaması ile cevap verdi.

Basın Metnini aynen yayınlıyoruz:

Birçok konuda algı oluşturmak isteyen Kahta belediye başkanına cevaben bir basın açıklaması yapılması ve halkımızın doğru bilgilendirilmesi gereği hâsıl olduğundan işbu açıklamayı basına ve kamuoyuna beyan etmekteyiz.

Mevcut belediye başkanı, 2019 yılı 31 Mart seçimlerinden sonra yaklaşık 4,5 yıldır sürdürmüş olduğu belediye başkanlığını ne yazık ki algı ile yönetmiştir. Dört buçuk yıldır yaptığı gibi bugün de hizmet yerine yine algı siyasetine başvurmuştur.

Biz Ak Parti grubu olarak bugüne kadar meclise gelen bütçeler dahil gündem maddelerinin çoğunu Kahta halkımızın menfaatini hedefleyerek onayladık. Ama buna rağmen hala” Ak Parti grubu beni engelliyor “ algısı ile kamuoyunu yanıltmakta, yalanının arkasına saklanıp idarecilik becerisizliğini örtmeye çalışmaktadır.

Kıymetli Kahta halkımız bilmeli ki ;

Biz ak parti grubu olarak sadece 2022 yılında 188 Milyon,

2023 yılında ise 293 milyonluk bütçeyi onayladık.

1 Eylül itibarı ile 2023 bütçesinden 270 milyonluk harcama bilakis başkan tarafından yapılmıştır.

Ak Parti grubu olarak yaklaşık son bir buçuk sene içinde mevcut başkana 481 milyon TL harcama yetkisi verdik.Süreci incelediğimizde 481 milyonluk bütçenin 458 milyonunu belediye başkanının harcadığını görmekteyiz.

Kıymetli Kahtalı hemşerilerimiz Ak Parti cenahı olarak biz gerçekleşen bu harcamaların yetkisini mevcut belediye başkanına verirken ;

Yavuz Selim ve Girne mahallelerini duman altında bırakan Kahta Belediyesinin çöp döktüğü alanın her yıl yanması ve halk sağlığımızın tehdit edilmesi için vermedik. Bütçeyi harcama yetkisinde sayın başkana onay verirken. Milyonluk yatırım yaparak ilçemize kazandırdığımız arıtma tesisine rağmen Kâhta halkımıza çamurlu ve tüketime uygun olmayan sözde içme suyunun bu şartlarda verilmesi içinde onay vermedik.

Biz bu harcama yetkisini verirken Kahta’mızın gerek sokakları çöplükten , pislikten geçilmez hale gelsin diye yahut Kahta'mızın yollarının çukurlardan geçilmez hale gelsin diye vermedik. Ayrıca kaçak yapılarla istikbalde yaşanacak bir depremde bu şehrin kimseye mezar olması içinde vermedik.

Biz Mevcut belediye başkanına bu parayı;

Kahta'ya daha temiz bir hava , Daha temiz bir su,Daha temiz sokaklar,Düzgün yollar,Yeşil alanlar ve mesire alanları oluşturulsun çevre korumasıyla halk sağlığı korunsun diye verdik. Biz bu bütçeyi fakir ve hakir görünenler kollasın ,sahip çıkılsın diye verdik. Başarısızlığının üstünü örtmek için bahaneler aramaktadır. Ama hemşerilerimiz artık her şeyin farkında olduğu için algı çalışmaları karşılık bulmamaktadır.

Sayın Belediye başkanı halkın takdirine bırakıyoruz ifadesiyle yaptığı paylaşımlarla oluşturmak istediği “AK PARTİ SOSYAL YARDIM KARTLARINA YARDIM YATIRILMASINI İSTEMİYOR “ algısını ret ediyor SOSYAL YARDIMLAŞMA marifetiyle ihtiyaç sahiplerine en doğru ve en hızlı şekilde ulaşan ,sahiplenen ve destekleyenin partimiz olduğunu tekrar hatırlatmaktayız. Ayrıca günümüzün ihtiyaç sahiplerinden en büyük kesimini depremzede vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Hükümetimiz gerek devlet bütçesiyle, gerek kamu kurumlarının gücüyle, gerek bağışlarla depremzedeler için yaptığı KONTEYNER KENTLER geçici ve kalıcı konutlar, Kamuoyunun malumudur. Ancak hem partimiz hem de Kahta’da yaşayan vatandaşlarımız mevcut belediye yönetiminin DEPREMZEDELER İÇİN ne tür yardım ve hizmetlerde bulunduklarını merak etmektedir. Oysa biz bütçeyi onaylarken olası bir ihtiyaçta halkımıza bu bütçenin harcanması için onay vermiştik. Büyük felaket geçiren Kahta ve Adıyaman halkımıza bir sıcak çorba dağıtabilsin diye onay vermiştik.

Makarnacı diyerek ihtiyaç sahiplerini küçümseyen bir ideolojik ittifakın ihtiyaç sahiplerine yardım etmek istemesi ve bunu sözde Ak Parti tarafından ret edildiğinin beyanı BİR AKIL TUTULMASIDIR. Ak Parti sosyal devlet bilinciyle SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFI marifetiyle yardımlarını sürdürecektir.

En kötü günlerde bu halka bir tas çorba ikram edemeyenlerin bugün kalkıp SOSYAL YARDIM KARTII adı altında seçmen hedefine, ihtiyaç sahiplerini koyması siyaset etiği ile bağlaşmamaktadır. Mevcut belediye başkanı İstanbul Büyükşehir Belediye başkanına Kâhta’da miting tertip etmekle meşgulken biz bakanlarımızla beraber depremzedelerimizin acısını paylaşıyor ve yaralarını sarıyorduk. Deprem öncesi ve sonrasını seçildiği günden bugüne sayın başkanı değerlendirdiğimizde sınıfta kaldığına vatandaşlarımızla beraber şahitlik etmekteyiz.

Ayrıca BELEDİYE MECLİSİ’NDEN şöyle bir talepte bulunayım nede olsa kabul edilmeyecek mantığı ile gündemine sadece siyaset alan Belediye başkanı iddialarında haklıysa GÜNDEMSİZ GERÇEKLEŞTİRDİĞİ geçmiş belediye meclis toplantılarında BÜTÇE OLUŞTURMAK İÇİN neden bir gayret sarf edip bir girişimde bulunmadı ? Kahta Belediye Meclisi Ak Parti gurubuna rağmen yaz aylarında ilaçlama adı altında milyonluk alımlar tertip eden, tonlarca çay şekeri alımı yapan i.Yusuf TURANLI Bütçenin yetmeyeceğini SOSYAL YARDIM KARTI gibi bir çok kalemde belediyenin yetersiz kalacağını bilmiyor muydu ? Olmayan imkânları talep etmek siyasetten ibarettir. Ancak bu siyaset hizmet bekleyen halkımıza büyük bir ihanet içermektedir.

Değerli hemşehrilerim;

Biz Ak Parti grubu olarak ret edilen gündem maddeleri ile ilgili olarak gerekçelerimizi her zaman açıkladığımız gibi bugün de ret ettiğimiz ek ödenek ile ilgili maddeyi açıklıyoruz.

Plan ve bütçe komisyonu üçü Ak Parti’den, ikisi de Saadet Partisinden olmak üzere beş üyeden oluşmaktadır. Ak Partili iki komisyon üyemizin birisinin taziye diğerinin de hastası olması nedeniyle, mazeret dilekçeleri başkanlığa verilmişti.Ancak mevcut başkan bunu kabul etme lütfünde dahi bulunmamıştır.

Bunun üzerine meclis toplantısının bir kaç gün ertelenip komisyonun raporunu hazırlaması için süre istendi, buna da ne yazık ki olumlu cevap verilmedi. Meclis idaresine aykırı bir istekle belediye başkanı “ Bizim getirdiğimiz bütçeyi hiç itiraz etmeden onayların , sene sonunda denetim komisyonunda ödemelerimizi incelerseniz. “ talebinde bulunmaktadır.

Sayın başkan son iki yılda ki denetim raporunda belirlediğimiz; Hangi konuda gerekeni yaptınız?

2021 yılında denetim komisyonu raporunda geçen maddelerle ilgili olarak herhangi bir sorumlu buldunuz mu?

2021 yılı denetim raporunda geçen yaklaşık 15 ton şekerin ,yaklaşık 5 ton çayın ve yine 8850 kişiye vermiş olduğunuz yemeğin,117.000 tl lik kuruyemişin 151.000 TL lik tatlının sorumluları ile ilgili ne gibi bir işlem başlattınız.Doğrudan alımlarınızın tamamına yakınını eşik değerlerin altında bilerek bırakarak belediyemizi uğratmış olduğunuz zarar ile ilgili sorumlu bulabildiniz mi?

2023 yılı içerisinde yaklaşık 10 milyon TL lik Haşere ile mücadele için aldığınız ilaç alım ihalesini yaparken Ak Parti meclis üyelerimizin bütün uyarılarına rağmen Yanı başımızdaki Adıyaman’ın yüzölçümü yaklaşık 4 kat Kâhta’dan büyük olmasına rağmen 4 milyona ihaleye çıkarken hiçbir sorumlu buldunuz mu? Belediyenin sosyal kart uygulaması ile ilgili komisyon kuralım teklifine neden olumlu yanıt vermediniz?

Toplanmayan çöpler, Akmayan sular akınca da çamurlu akan su ve çöp alanındaki söndüremediğiniz yangın ile ilgili sorumlu bulabildiniz mi? Deprem döneminde yerle yeksan olmuş başta il merkezimize ve hemşerisine 1 kap çorbayı neden çok gördünüz?

Plan ve bütçe komisyonun çalışamadığı için rapor hazırlayamamış olması ve yukarıda açıklamış olduğumuz sebepler olmasına rağmen tüm iyi niyetimizle artan maaşlar nedeniyle personel ve sigorta giderlerini kabul edeceğimizi beyan etmiştik.

Bunun üzerine başkan buradan bir mağduriyet çıkarmak için; Belediye avukatına ve muhasebe müdürüne, meclisin bütçeyi kısmen onaylama ve başkanın sunduğu rakamları değiştirme yetkisinin olmadığını konusunda açıklama yapmalarını istemiştir. Sonuç olarak Sadece son bir buçuk yılda 481 milyon bütçe

Bütçe göz önünde bulundurulduğunda ne yazık ki Kahta hak ettiğini ve payını mevcut belediye başkanından alamadığına üzüntü ile şahitlik etmekteyiz. Algı operasyonuyla Ak Parti’nin Kâhta’da yardım yapmak istemediği algısı oluşturmak isteyenleri SOSYAL YARDIMLAŞMA VAKFINA davet ediyor ve yapılan yardımların istatistiklerini incelemelerini öneriyoruz. Bu halka hizmet konusunda kendilerine de örnek teşkil edecektir. Ayrıca Sayın başkanın gündemi Kâhta halkının gerçek ihtiyaçları ve seçim döneminde verdiği vaatleri olmalıdır. Ak Parti algı siyasetiyle yıpranamayacak kadar tecrübeli ve güçlü bir parti olduğunu hatırlatır sayın başkanı hizmete davet ediyoruz.

AK PARTİ KAHTA İLÇE BAŞKANI

Osman ÇETİNKAYA

Benzer Haberler