Eğitimci Nazif Erkut'un hüzün dolu vedası

Yaklaşık yarım asırdan beri yüzlerce öğrencinin yetişmesine büyük emekleri olan değerli hocamız Nazif Erkut'un emekliliğe ayrılması ile kaleme aldığı veda mektubu
Eğitimci Nazif Erkut'un hüzün dolu vedası

Değerli meslektaşlarım, Her şeyin, her işin bir başlangıcı ve sonu olduğu gibi her meslek yaşamının da bir başlangıcının ve sonunun olması kaçınılmazdır. Doğal olarak öğretmenliğin ve okul müdürlüğünün de bir başlangıcı ve sonu vardır. Öğretmenlik ve okul müdürlüğü gibi meslekleri sürdürenlerin de bir gün noktayı koymaları gerekiyor. Buna da emeklilik deniliyor.

Mesleğini zaten zoraki sürdürmekte olup bir an önce emekli olmayı bekleyenlerin meslek yaşamını noktalayarak emekliye ayrılmaları kolay olabilir. Ancak mesleğini severek, isteyerek yerine getirmekte olanların, noktayı koymaları çok kolay olmuyor. Ben de mesleğimi severek, isteyerek yapmaya çalıştım. Benim için de noktayı koymak çok zor oldu.

Şu anda mesleğe ilk başladığım günler geliyor gözümün önüne. Daha dün 1979 yılında Öğretmen Okulunu (Eğitim Enstitüsünü) bitirerek Nevşehir ili Gülşehir ilçesi Ovaören köyü İlkokulunda öğretmenliğe başlamıştım. Hani derler ya, “Göz açıp kapayıncaya kadar geçti.” diye. İşte tam da öyle oldu. 44 yıllık öğretmenlik ve okul müdürlüğü yaşamım da göz açıp kapayıncaya kadar çabucak geçiverdi.

Değerli meslektaşlarım,

Bana göre öğretmenlik, öyle sıradan bir meslek değil, bir yaşam biçimidir. Bahçıvanlıktır, doktorluktur, avukatlıktır, marangozluktur, sanatkârlıktır, vatan bekçiliğidir. . Öğretmenlik, tuttuğumuz minik ellerden bir insan yaratmak, bir hayat yazmaktır Burada ünlü Şair C.Atıf Kansu’nun bir dörtlüğünü okumak istiyorum sizlere. Şair Kansu, “Dünyanın bütün Çiçekleri” adlı şiirinde:

“Ben köy öğretmeniyim, bir bahçıvanım, Ben bir bahçe suluyordum, gönlümden, Kimse bilmez, kimse anlamaz dilimden, Ne güller fışkırır çilelerimden...” diyor.

Başöğretmenimiz M.Kemal Atatürk de, “Öğretmenler, yeni nesil sizlerin eseri olacaktır.” “ Cumhuriyet sizden fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür nesiller ister” diyordu.

Ben, bu kutsal öğretmenlik mesleğine ilk başladığım yıllarda değişik yerlerde görev yaptım. Bu görevi yerine getirirken Başöğretmenimiz M.Kemal Atatürk’ün izinden hiç ayrılmadım. Gözleri ışık saçan öğrencilerime ne varsa öğretmeye çalıştım. Onların kederlerini, kederim, sevinçlerini sevincim bildim. Yaralarına pamuk bastım. Öğrencilerimin kalplerine girmeyi amaç edindim. O kalplerde yetişen çiçekleri gözlerimle gördüm.

Koşullar her ne olursa olsun bu kutsal görevi, her zaman elimden geldiği kadar severek, hakkını vererek en iyi biçimde yerine getirmeye; vatana ve millete yararlı öğrenciler yetiştirmeye çalıştım.

Bu meslekte hepimizin hedefi yüzünün akı ile bir yerlere gelmek ve yine yüz akı ile bu kutsal mesleği tamamlamaktır. Ben de bu kutsal görevi yüzümün akı ile tamamlayarak emekliye ayrılıyorum.

Ben artık bugün karşınızda emekli bir öğretmen olarak bulunuyorum. “Öğretmenin emeklisi olmaz, rahmetlisi olur.” diye bir söz var Biz öğretmenler bu mesleğe baş koyduğumuzda biliyorduk ki son nefesimize kadar öğretmen gibi yaşayacağız. Ben de yine öğretmek olarak yaşayıp öğretmen olarak öleceğim.

Bu arada mesleğe yeni başlayan genç meslektaşlarıma da şunları söylemek isterim. Yürüyeceğiniz yol dikenlidir, tozludur, yokuştur. Ama öğretmenlikte yorulmak yoktur. Bilesiniz ki yolun etrafı dünyanın bütün çiçekleriyle doludur. Unutmayınız ki, onları, bilgiyle, öğrenme aşkıyla, sevgiyle beslemek, fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür kuşaklar olarak yetiştirmek sizin en başta gelen görevinizdir.

              Öğrencilerimizin her biri ayrı bir güzel ve aynı değerde çiçeklerdir. Bu çiçekleri sizlere emanet ediyorum. İnanıyorum ki sizler de benim hissettiğim duygular ve meslek aşkı ile ülkemizi aydınlığa çıkaracak olan yeni kuşakların en iyi biçimde yetişmesini sağlayacaksınız. .

Meslekte dayanışmanın çok önemli olduğunu düşünerek, meslek yaşamım boyunca çalışma arkadaşlarımla iyi günde de, kötü günde de bir arada sırt sırta vererek tüm zorlukların üstesinden gelmeye çalıştım. Hepinizden yardım ve destek gördüm. Kimseye kırgın değilim, küskün değilim. Eğer görevim gereği kalbini incittiğim arkadaşlarım var ise onlardan da özür diliyorum.

Buradan yetiştirmeye çalıştığım tüm öğrencilerime, bu yurdun dağında taşında hayat yeşerten meslektaşlarıma selamlarımı gönderiyorum.

Bana yaşattığınız bu eşsiz, bu güzel duygular için hepinize içtenlikle teşekkür ederim. Türkiye’nin aydınlık geleceğini yine hep beraber inşa et