Ana Sayfa » Ekonomi » Evde Nar Suyu Üretiyorlar

Evde Nar Suyu Üretiyorlar

Adıyaman'da 3 yıl önce alternatif ürün olarak uygulanan Nar, vatandaşın geçim kaynağı oldu.

 
 
Evde Nar Suyu Üretiyorlar

 

Adıyaman'da 3 yıl önce alternatif ürün olarak uygulanan Nar, vatandaşın geçim kaynağı oldu.

Bir çok bölgede alternatif ürün olarak  bölgede yetiştirilmeye başlanan şifa kaynağı Nar, vatandaşların geçim kaynağı olurken, yemenin yanında nar ekşisi yemeklerin vazgeçilmez tatları arasında bulunuyor.

Nar hasadı ve ekşisi hakkında bilgiler veren çiftçi Abuzer Kaplan, narın olgunlaştığında iyi narın çatladığını ve olgunlaştığını sonra toplandığını söyledi.

Nar'ın happelerinin bir kapa konularak nar ekşisinin yapıldığını ifade eden Kaplan, "Nar eşkinsi tam olgunlaşınca çatlarlar. Tam çatladığında demekki olgunlaşmıştır. Ondan sonra toplar, happeleriz. Kap içinde happeleriz, getirip, sıkarız. Sıktıktan sonra, suyunu çıkarttıktan sonra kaynata kaynata bekmez gibi katı olur, ondan sonra dinlendiririz, eve götürüp güneşin önüne koyarız. Birkaç gün güneşte kalır, ondan sonra iş biter, narları şişelere koyarız. Kilo kilo satarız, piyasaya isteysen olursa valla tabi Adıyaman bunu yapan, bunu alan biliyor, bir şey katmıyoruz. İlaç bile narlara atmıyorum, doğaldır, 10 senedir ben bu işi yapıyorum, ilaç kullanmıyorum, zirai ilaçları kullanmıyorum çünkü niye, bunu biz yiyoruz. Allah ne verdiyse,  Adıyaman bu işi çok bilmiyor, gidip marketlerde ucuz 5 liralık, 10 liralık alır, bunu kilosu 30 ile 40 tandır. Alan bir daha alıyor, almayan bilmez, niye diyecek çok palı, yav emek veriyoruz, yani 50 kilodan, 30 kilo, 40 kilodan nar çıkar, düşün; bugün nar 2,5 kilosu, 3'tür. Bunu da 5, 10 satarsan zarar edersin, sıfır elde sıfır ama bu şekil kurtarır az çok 30, 40 giderse çıkarır masrafını, yoksa çıkarmaz. İşte gene de bizi idare eder, emekli memurum, tarımla uğraşıyorum, zamanımı burada değerlendiriyorum" dedi.

 


 
 
7 Aralık 2017 Perşembe 15:40
Okunma: 386
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

  Yaşam

  Gündem

  Teknoloji

  Siyaset

  Kültür-Sanat

  Dünya

  Son Dakika

  Ekonomi

  Yerel Haberler

  Spor

  Sağlık

  Özel Haberler

  Medya

  Eğitim

  Yukarı Çık