Ana Sayfa » Köşe Yazısı » İsmail Kaya

 
 
İsmail Kaya

Gazeteciler Günü Matemi / Köşe Yazısı - İsmail Kaya

İsmail Kaya

 10 Ocak Çalışan Gazeteciler  Günü dolayısıyla  özellikle  sanal  alemde çok sayıda sanal kutlama mesajları geldi. Tabi ki  sanal kutlama mesajlarına sanal diliyle  ya  beğenerek yada altına teşekkür  yorumu  yazarak sanal  memnuniyetimizi  dile  getirdik.

Kahta  oldu olası  Gazetecilerin  kötü  günlerinde  sahip çıkmadıkları gibi  iyi  günlerinde de  yanlarında  olduklarını  hissettirmedi. Geçmiş senelerde  olduğu  gibi  aynı gelenek sürdürüldü..

Halk  Gazetecileri  gördüğü  her  ortamda  onlardan doğru  ve tarafısz  Gazetecilik yapmalarını  ister. Ama  şunu asla unutmamak lazım doğru ve tarafsız  olması gereken sadece  gazeteciler  değildir. Toplum bu yönde  haklıdan yana tavrını  koyarsa  Gazetecilerde  toplumdan aldıklarını  tarafsız  olarak halka yansıtmak zorunda kalırlar.

Gazeteciler  Günü  Matemi diye  başlık atmam bir  tepki değil, gerçek  olanı anlatmaya çalışmaktır. Gazetecilerin özgür, tarafsız  ve  baskı  altında olmadığı  bir yerde  kimse  tarafsız  gazetecilikten söz etmesin. Tarafsız  Gazetecilik yapman için öncelikle toplum nazarında hak ettiğin yerde  olman lazım.

Tarafsız  Gazetecilik yapman için kimsenin arka  bahçen olmaya  mecbur edilmemen lazım. Tarafsız  Gazetecilik yapmak için kimsenimn sana aba altında  sopa göstermemesi lazım.  Onun için bu günü  Matem Günü  olarak anmak istiyorum.

Evet çalışan Gazeteciler  olarak üzerimize  yüklediğimiz  sorumluluğun bilinci ile hareket etmeye  çalışıyoruz. Gece gündüz  demeden  tüm zor  şartlara  rağmen kendi  çabamızla  direnmeye  çalışıyoruz. Fakat tüm bunlara  rağmen hak ettiğin  yere  gelmekten ziyade  birileri  tarafından görmezden gelmen, birileri  tarafından fişlenmen, birileri  tarafından şucu bucu olarak  adlandırılman yaşadığın acıların tuzu  biberi  oluyor..

Bizler  sahada  çalışan, hırpalanan, bazen sözlü veya  fiili  saldırılara  maruz  kalan Gazeteciler  olarak  bu günün mutluluğunu  yaşayamıyoruz. Fakat  gazetecilikleri Ctrl+c ve Ctrl+v  den ileriye gidemeyenler  matem yaşadığımız  bu günde  adete  davul zurna eşliğinde  eğlenceye katılıyor  ve kendilerini hak etmedikleri  yerlere  getirmeye çalışarak adeta  bir  hak ihlali  yapmaktadırlar.

Bizim talebimiz  bu mesleği  kimse  ayaklar altına almasın. Bu mesleği rant kapısı  veya egolarını tatmin etmek için alet etmesin. Kim gerçek anlamda bu yolun yolcusu  olmak istiyorsa  herkes  gibi  önce ilk merdivene ayak basacak, ilkeleri  çiğnemeden, önünde  yol gidene haksızlık etmeden etik kurallar çerçevesinde  yol yürüme hakkına sahiptir. Ama bunu yaparken sakın kimse  başkasının emeğine  tekme vurarak bir yerlere  gelmeye çalışmasın.

Gazetecilik emek ister, Gazetecilik çaba ister, Gazetecilik dürüstlük ister, Gazetecilik bedel ister..


 
 
9 Ocak 2016 Cumartesi 15:08
Okunma: 2852
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

  Yaşam

  Gündem

  Teknoloji

  Siyaset

  Kültür-Sanat

  Dünya

  Son Dakika

  Ekonomi

  Yerel Haberler

  Spor

  Sağlık

  Özel Haberler

  Medya

  Eğitim

  Yukarı Çık