Ana Sayfa » Ekonomi » Domates Yasağı En Az 3 Yıl Devam Edecek

Domates Yasağı En Az 3 Yıl Devam Edecek

Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'den domates alımına yönelik yasağın en azından üç yıl daha devam edeceğini belirtti.

 
 
Domates Yasağı En Az 3 Yıl Devam Edecek

 St. Petersburg Ekonomi Forumu (SPIEF) kapsamında Sputnik'e demeç veren Rusya Tarım Bakanı Aleksandr Tkaçev, Türkiye'ye uygulanan domates yasağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tkaçev, Türkiye'den domates alımına yönelik yasağın en azından üç yıl daha devam edeceğini belirtti.

"800 BİN TON DOMATES ÜRETİYORUZ"

Tkaçev, "Rusya'daki domates üretim sektörümüzün gelişmesi için gelecek üç yıl belirleyici olacak. Şimdiden ithalatı neredeyse iki kat azalttık, ülkemizde 800 bin ton domates üretiyoruz. Üretimimizi yaklaşık yarım milyon ton daha artırmalıyız. Bunun için de pazara bağlı olarak üç-beş yıl gerekiyor" diyen Tkaçev, "Bu nedenle yakın bir gelecekte Türk domateslerinin pazarımıza dönmesi söz konusu değil" diye ekledi.

"SÖZ KONUSU KARAR BELKİ DE BUGÜN İMZALANACAK"

Öte yandan Rusya Başbakan Yardımcısı Dvorkoviç ise, Türkiye'ye yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını öngören hükümet belgesinin hazır olduğunu ve en yakın zamanda imzalanacağını söyledi.

St. Petersburg Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) gazetecilerin sorularını yanıtlayan Rusya Başbakan Yardımcısı Arkadiy DvorkoviçTürkiye'ye yönelik kısıtlamaların kaldırılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Dvorkoviç, "Rusya Devlet Başkanı'nın (Vladimir Putin) talimatı doğrultusunda Başbakan (Dmitriy Medvedevhükümet kararını imzalayacak. Söz konusu karar belki de bugün imzalanacak. Yani domates dışındaki sebzelere yönelik kısıtlamalar kaldırılacak" dedi.


 
 
2 Haziran 2017 Cuma 11:56
Okunma: 2647
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık