Ana Sayfa » Gündem » Cami Duvarları Hüsn-i Hat Eserleriyle Süslendi

Cami Duvarları Hüsn-i Hat Eserleriyle Süslendi

Adıyaman Camileri Hüsn-i Hat ile yazılmış mihrap yazıları, Lafzullâh ve Çihar-i Yâr-i Güzin takımlarıyla süslendi.

 
 
Cami Duvarları Hüsn-i Hat Eserleriyle Süslendi

 

Adıyaman Üniversitesi tarafından başlatılan "Adıyaman Camileri Hüsn-i Hat Tezyin Atölyesi Projesi" ile Adıyaman Camileri Hüsn-i Hat ile yazılmış mihrap yazıları, Lafzullâh ve Çihar-i Yâr-i Güzin takımlarıyla süslendi.

Üniversite Kadim Sanatlar Topluluğu tarafından organize edilen ve Minyaman Sanat Atölyelerinde gerçekleştirilen atölye çalışmalarının ardından üretilen eserler belirlenen camilerin duvarlarındaki yerlerini aldı.

Hattat Mahmut Şahin’in öncülüğünde Bursa Bab-ı Nun, Eskişehir Vel-Kalem ve Kütahya Vav-Der derneklerinde faaliyet gösteren hat sanatçılarının yazmış olduğu toplam 86 adet eser Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’nün de katılımıyla belirlenen camilerin duvarlarına itinayla yerleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Gönüllü, camilerin gerek manevi havası gerekse de göze hoş gelen bir görüntüye sahip olması adına gerçekleştirilen proje kapsamında cami duvarlarını mihrap yazıları, Lafzullâh ve Çihar-i Yâr-i Güzin takımlarıyla süslediklerini belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

Duvar yazılarının asılmasının ardından Bursa Bab-ı Nun, Eskişehir Vel-Kalem ve Kütahya Vav-Der derneklerinde faaliyet gösteren hat sanatçıları adına Hattat Seyyah Mahmut Şahin tarafından Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha Gönüllü’ye üzerinde Arapça “Rütbelerin en hayırlısı ilimdir” yazan hüsn-i hat eseri hediye edildi.

Ayrıca Üniversite Camisinin de inşaat çalışmalarının ardından Lafzullâh ve Çihar-i Yâr-i Güzin takımlarıyla süsleneceği bildirildi.


 
 
28 Aralık 2017 Perşembe 15:59
Okunma: 350
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık