Ana Sayfa » Köşe Yazısı » İsmail Kaya

 
 
İsmail Kaya

Biz Ne Ara Bu Hale Geldik? / Köşe Yazısı - İsmail Kaya

İsmail Kaya

 

Son bir  ay içerisinde  yaşanılan, toplumda  büyük  bir  öfke  toplayan, değil insanın hiç  bir  canlının dahi  kabul edemeyeceği, hiçbir  din ve ideolojide  yeri olmayan, adeta  toplumun sabır damarını  çatlatan olaylar  ülke  gündeminden  düşmüyor.

Seçim  sürecinde yaşananlar, partilerin oy oranları, yeni yürürlüğe  girecek  olan Başkanlık  sistemi,  ekonomide  yaşanan  zorluklar ve buna benzer  en önemli  konular  bile  adeta  rafa kaldırıldı, tüm kamuoyu çocuk istismarı ve ölümlerine kitlenmiş durumda.

Evet bu o kadar  önemli bir  konu  ki, toplumun ayakta kalmasının en önemli   ayaklarından birini oluşturuyor. Bir  toplumun ahlak yapısı  bozulursa  o  toplumda  her şey  yaşanabilir ve tüm ihlaller  için ortam hazırlanır.

Hepinizin malumun son bir  ayda ki  çocuk kaçırılma ve akabinde  düşünülmesi, hayal edilmesi  bile  insani  derinden sarsan,  toplumu  patlamaya  hazır  bir  bomba haline  getiren  iğrenç olaylar.

Bu  toplum  çok zor  günler  yaşadı  ve yaşmaya devam ediyor. Bir  çok zorluklara dayanarak  bu günlere  gelmiş. Ekonomisi  ile  oynanmış,  savaşın içine sürüklenmiş, bölünmeye  çalışılmış,  çok sayıda  can vermiş. Tüm bunlara  Taktiri İlahi  diyerek  acısını  içine  gömmüştür.

Lakin  bir  melek kadar  kutsal olan günahsız  çocuklara el uzatmayı, onların hayatlarını  zehir  etmeyi,  ailelerini perişan etmelerini kabul edemez.  Tarihte  de  buna benzer  çok olaylar yaşanmış ve  toplumu başka yere sürüklemiştir.

Çoğunluğu  Müslüman olan,  geçmişi  pak olan  bu medeniyette  bu gibi  olayların sıkça  rastlanması  çok düşündürücüdür.  Bana  göre  bu  gibi  olaylar  gezi,  hendek ve son yaşanan 15 Temmuz  olaylarından çok  derin yaralar  meydana  getirmiştir.

Evet  ölüm acı, bu dediğim olaylarda binlerce genç toprağa verildi, hala sancıları devam etmekte lakin çocuklara el uzatmanın, onlara insanlık dışı  muamele  etmenin izahı, kabulü  olamaz.

Bu toplumun bir  an önce kendisine çekidüzen vermesi  lazım. Eğer  büyük çoğunluğu Müslüman olan, bu güne kadar sayısız  medeniyetleri  bağrında çıkaran, dünyaya adeta  bir  muallim  gibi  eğitim veren  atalarımızın torunları  ne  ara  bu hale  geldi.

Kim bizi  uyuşturucu  bağımlısı bir  toplum yaptı. Kim yanı başımızda   günahsız  çocuklara el uzatmamız  için bizi  canavarlaştırdı.

Ne  oluyor  bize, ne oluyor  bu  örnek olmuş topluma, ne  oluyor kapılarını merhametinden dolayı  mazlumlara açan bu toprakların insanlarına?

Bu yaşanan olaylar   çok kötü şeylerin habercisi. Kime  ne düşüyorsa  tüm siyasi kimliklerini, ideolojisini, dinini, mezhebini ve  ırkını  bir  tarafa  bırakarak  bu toplum  yeniden inşası için  elini yaşın altına  koymalı.

Yoksa  hepimiz  kenarında  olduğumuz uçurumdan düşeriz  ve insanlığımızı  kurtaramayız.


 
 
4 Temmuz 2018 Çarşamba 11:23
Okunma: 730
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık