Ana Sayfa » Kültür-Sanat » İzzetbegoviç, Nemrut Dağını Gezdi

İzzetbegoviç, Nemrut Dağını Gezdi

Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir Izzetbegoviç, Şanlıurfa ilindeki temaslarının ardından Nemrut Dağına çıktı.

 
 
İzzetbegoviç, Nemrut Dağını Gezdi

 

Babası Aliya İzzetbegoviç’in vefatının 14. Yıldönümü anma programı ile çeşitli ziyaretlere katılmak üzere Türkiye’ye gelen Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir Izzetbegoviç, Şanlıurfa ilindeki temaslarının ardından Nemrut Dağını gezmek üzere Helikopterle Adıyaman’a geldi.

Şanlıurfa’dan Askeri Helikopterle Nemrut Dağı Hizmet Evine gelen Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir Izzetbegoviç’i Vali Nurullah Naci Kalkancı, İl Jandarma Komutanı Albay Ercan Atasoy ve İl Emniyet Müdürü Metin Alper karşıladı. 
Bakir İzzetbegoviç’e Şanlıurfa’dan Adıyaman’a gelişinde Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin’e ile Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi eşlik etti. 
Karşılama sonrası Bakir Izzetbegoviç ve Vali Kalkancı, dünyada güneşin doğuşunun ve batışının en güzel seyredildiği mekânların başında gelen ve Kommagene Krallığından günümüze kalan ve her yıl dünyanın dört bir yanında on binlerce insan tarafından gelinip görülen ihtişamlı eserlerin en önemlisi olan ve UNESCO’nun dünyada insanlığın kültür mirası uhdesinde yeryüzünde korunacak 830 eser arasına aldığı 2206 metre yüksekliğindeki Nemrut Dağını ziyaret ederek tarihi ören yerini gezdi. 
Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir Izzetbegoviç’le birlikte patika yoldan zirveye kadar yürüyen Vali Nurullah Naci Kalkancı ve beraberindeki heyet, Nemrut Dağı ören yerini gezerek buradaki eserler hakkında İl Kültür ve Turizm Müdüründen bilgi aldı. 
Bakir Izzetbegoviç, Dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen ve Kommagene uygarlığından kalan muhteşem eserlerin en önemlisi olan Nemrut Dağındaki dev heykelleri inceleyerek, bol bol fotoğraf çektirdi. 
Bakir İzzetbegoviç, Şanlıurfa gezisini Nemrut Dağı’nı görmek için uzattıklarını kaydederek, heykellerin muhteşem olduğunu söyledi.

İzzetbegoviç, “Biz bu yere zor çıktık ama gerçekten buna değdi. Ben mimarlık mezunuyum. Bu ören yerini çok merak ediyordum. Bu nedenle Şanlıurfa’daki kalma günümüzü uzattık ki bu dünyanın 8. harikasını görelim diye. Burada gördüğümüz heykeller çok ustaca ve usta eller tarafından yapılmıştır. Muhteşem ve olağanüstü. Geçekten de müzelerde gördüğümüz eserler olsun, buradaki gördüğümüz eserler sadece Türkiye’nin değil tüm dünyanın mirasıdır” dedi.
Nemrut Dağı gezisinin ardından Vali Kalkancı, Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Üyesi Bakir İzzetbegoviç’e Nemrut Dağı ve tarihi Cendere Köprüsünün maketini takdim etti. 


 
 
25 Ekim 2017 Çarşamba 16:59
Okunma: 2357
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık