Ana Sayfa » Köşe Yazısı » Mustafa Kayahan

 
 
Mustafa Kayahan

Özbek’in Yeni Romanı Çıktı / Köşe Yazısı - Mustafa Kayahan

Mustafa Kayahan

 

Kahtalı A. Sırrı Özbek’in

Yeni Romanı Çıktı

Kahtalı A. Sırrı Özbek’in eğitim, siyaset ve hukukçuluğu yanısıra sürdürmekte olduğu bölgesel araştırma ve incelemelerin ürünü olan “NAMEKÂN Baba İshak’ın Uzun Yürüyüşü“isimli yeni romanı çıktı.

Roman, konusunu 1240 yılının sonlarında,bugünkü Adıyaman’ın (Hısn-ı Mansur) Samsat çevresinde Ortaya çıkıp bölgeye yayılan Babai İsyanından alıyor. İsyan, Amasya’da ikamet eden dini hizip şeyhi İlyas’ın Samsatlı [veya Doğanyol/Keferdizli] müridi İshak tarafından başlatılıp Malatya bölgesinden Sivas’a doğru ilerler. İsyancıların asıl ulaşmak istediği yer ise Amasya’dır. Zira “baba” diye andıkları şeyh İlyas oradadır ve onun şahsını orada görebileceklerdir. İsyancıların kararlılığı ve tahribatı karşısında korkuya kapılan yetkililer yerel kuvvetlerle isyanı bastırmaya çalışırlar fakat etkisiz ve aciz kalırlar

Akıbetin kötüye gittiğini haber alan sultan “paralı Haçlı” askerlerden yararlanarak isyanı Amasya civarında trajik bir katliamla bastır.

Sırrı Özbek,bölgenin inanç yapısını etkileyip çeşitlendiren ve tortuları günümüze kadar ulaşan Adıyaman merkezli bu ayaklanmayı tarihçilerin soğuk anlatımından, akademisyenlerin sıkıcı analizlerinden kurtarıpakıcı bir üslupla romanlaştırmış ve okura sunmuş.

“NAMEKÂN Baba İshak’ın Uzun Yürüyüşü” isimli roman, yazarın “Kökünü Arayan Çınar”, “Tosbağa Avcısı”, “Faili Meçhul Bebek”, “Taammüden” ve “Yele Yazılan Yazılar” adlı eserlerini de yayınlamış olan BELEGE YAYINCILIK tarafından yayımlanmıştır.

Kitap doğrudan BELGE YAYINEVİ’nden temin edilebileceği gibi, internet kitap satıcılarından ve büyük kitapçılardan da temin edilebilir.


Yazar Hakkında

A. Sırrı Özbek, Adıyaman Kahta doğumlu. Erzurum Eğitim Enstitüsü’nü ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Öğretmenlik, avukatlık ve iş hayatı yanında siyasetle de uğraştı. Kökünü Arayan Çınar, Tosbağa Avcısı, Faili Meçhul Bebek öykü kitapları, Taammüden adlı romanı ve Yele Yazılan Yazılar adlı deneme kitabı Belge Yayınları tarafından yayımlandı. Özbek, Uluslararası Yazarlar Federasyonu PEN Türkiye ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

 


 
 
11 Aralık 2017 Pazartesi 15:48
Okunma: 2057
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Yazarın Diğer Yazıları

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık