Ana Sayfa » Siyaset » Erdoğan: su problemi olan köy kalmayacak

Erdoğan: su problemi olan köy kalmayacak

Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan, havaların soğumasıyla il özel idare olarak köylerde ve kırsal alanda gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

 
 
Erdoğan: su problemi olan köy kalmayacak

 

Adıyaman İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Can Erdoğan, havaların soğumasıyla il özel idare olarak köylerde ve kırsal alanda gerekli önlemlerin alındığını belirtti.

İnsanların mağdur olmaması için yollar kapanmadan tedbirleri aldıklarını vurgulayan Erdoğan, "İlimizde kırsal kesimimiz vardır. Çelikhan tarafı gerger ilçelerimiz de ve koçali, artan köylerinde kışın bunların zorluk çekmemeleri için her türlü önlem il özel idaremiz tarafından alınmıştır. Araçlar bekliyor bizim orada bakım evlerimiz de vardır. Bizler yollar kapanmadan erkenden hizmeti götürdük. Çünkü orada okula giden öğrenciler var, hasta olan insanlar var. Bunların mağdur olmaması için çalışmalarımızı yaptık" dedi.

-  "İl Özel İdaremiz Kış Şartlarını Göz Önüne Alarak Tedbirleri Aldı"

Adıyaman'da kuraklıktan dolayı sondajda çok olumlu bir netice alamadıklarını ifade eden Erdoğan, "İl özel idaremiz bunları göz önüne alarak tedbirleri aldı. Son 10 yılda her yıl kuraklık yaşanıyor. Dünya genelinde türkiye genelinde adıyaman genelinde kuraklık yaşandığını görüyoruz. Bizler su ihtiyacını karşılamak üzere kuraklık nedeniyle biz bu sene sıkıntılar ile karşı karşıya geldik. Sondaj vuruyoruz sondaj cevap vermiyor. Sondaj bir çok yerde 1.90 gibi 2 litre saniyede su çıkıyor ve daha sonra bu düşüyor. Düştüğünde vatandaş sıkıntı çekiyor. Özellikle adıyaman merkez kahta 27 köy aynı grup oluklu gurubunda orada su tamamen kesildi. Tamamen kesilince 27 köyümüz susuz kalınca sorun oldu. Adıyaman merkezde baraj kenarında köylerimiz oldu bunların ihtiyaçlarını karşılamak için mağduriyet giderilmesi için yorulmamaları için TBMM Başkanvekilimiz Ahmet Aydın,Milletvekillerimiz, valimiz ilçe kaymakamlarımızdan görüştük. Bunun tek çaresi Atatürk barajında verilmesini önlemek ve hemen ek bütçe kararını aldık. 7-8 ayın başlarında ek bütçe alma kararına ihtiyaç duyduk. Bu inşaatların bitmesini beklemeden tanker ile bunlara su taşıdık. Bütün köylerimize 5 tanker kiraladık. Tabi vatandaş kendi cazibeli suları gibi rahat su içemediler ama mağdur olmamaları içinde gereke her türlü önlem alındı" diye konuştu.

- "5-6 Ay Bu Şekilde Suyu Taşıdık"

2018 yılında su sıkıntısı yaşanmaması için gerekli önlem alındığını belirten Erdoğan, "5-6 ay bu şekilde suyu taşıdık. Bir anda inşaatlarımız devam etti. İhaleler inşaat sefası başladı. Bütün köylerimiz ihtiyaçları giderildi. Ve 2018- 2019 yıllarında herhangi bir sıkıntı yaşamaması için her türlü önlem alındı. Atatürk barajı dışında bizim çaremiz kalmadı. Atatürk barajı en azından ileriye dönük baktığımız da bir yüz yıllık su sorunu çözülebilecek düşüncesi ile şuanda içme suyu ile ilgili sıkıntılar kalmadı. Bir kısmına sondaj vurduk. Bir kısmına başka yerlerde kaynak bulduk. Büyük bir kısmını Atatürk barajında sağladık. Şuan içme suları ile ilgili 2018 yılları içinde daha ileri yıllara da herhangi bir sıkıntı yaşamamak için gereken önlem alınmıştır" açıklamasını yaptı.  

 


 
 
14 Aralık 2017 Perşembe 11:42
Okunma: 724
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık