Ana Sayfa » Siyaset » Doğa Kirliliğine Doğal Çözüm

Doğa Kirliliğine Doğal Çözüm

kıncılar Beldesi Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, beldenin iki deresine kamışlardan doğal arıtma tesisi kurarak pis suları arıttı ve Atatürk Barajı'nın kirlenmesini önledi.

 
 
Doğa Kirliliğine Doğal Çözüm

 

Kahta ilçesine bağlı Akıncılar Beldesi Belediye Başkanı İsmet Çetinkaya, beldenin iki deresine kamışlardan doğal arıtma tesisi kurarak pis suları arıttı ve Atatürk Barajı'nın kirlenmesini önledi.

Yaklaşık 2 bin kişinin yaşadığı Akıncılar beldesinde pis sular iki dereye akarak Atatürk Barajına karışıyordu.

Çevreci başkan, bu kirliliği önlemek için arıtma tesisi kurmak istedi. Fakat beldenin dar imkanlarıyla işin altından çıkamayacağını anladı.

Başkan Çetinkaya arıtma tesisi dar bütçe ile kurmanın mümkün olamayacağını anlayınca alternatif aradı.

Sonunda çareyi doğal arıtma ile çözmeye karar verdi. Her iki dereye de su havuzları yaptırdı. Bu havuzların içine de kamışlar ekerek tesislerini kurdu.

Çetinkaya, doğal arıtma tesisi konusunda, “Daha önce Atatürk Barajı'na dökülen pis suları bu doğal akıtılıyor. Havuzun dibine belli ölçülerde ilk katı taş ikinci katı çakıl, üçüncü katı kum ve dördüncü katı toprak ile kaplıyoruz. Bu teknikle havuza akan pis sular dinlenip kamışlar sayesinde temizlendikten sonra  baraja karışıyor" dedi.

"ATATÜRK BARAJI'NA TEMİZ SU KARIŞIYOR"

Başkan Çetinkaya, arıtma hakkında şu bilgileri verdi:

“Lağım suları önce arıtma tesisine geliyor. Buradaki havuzda 7 kademede deşarj oluyor. Atık suyun içerisindeki naylon gibi maddeler belli bir yerde toplanıyor. Toplanan o katı maddeleri alıyoruz. Kamış ektiğimiz havuz içerisinde doğal yapay arıtma denilen bir proje ile atık sular temizleniyor. Temiz su Atatürk Baraj Gölü'ne karışıyor” ifadelerini kullandı.

 

 
 
30 Kasım 2017 Perşembe 14:16
Okunma: 2511
 
Yorumlar


Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler

Yazarlar
< >
 
 
Son 24 Saat
Haberler RSS Beslemesi
 
 
 
Kurumsal

Okuyuculardan Gelen Haber

Yaşam

Kahta Emlak

Gündem

Teknoloji

Siyaset

Kültür-Sanat

Dünya

Son Dakika

Ekonomi

Spor

Yerel Haberler

Sağlık

Özel Haberler

Medya

Eğitim

Yukarı Çık